Chopin i fado na 14. Festiwalu Ludwiga van Beethovena

"Beethoven, muzyka i fenomen fortepianu. Rok Chopina i Schumanna" to tytuł 14. edycji Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Gwiazdą festiwalu będzie m.in. portugalska gwiazda muzyki fado Misia, która zaprezentuje własne interpretacje utworów Chopina.

Festiwal odbędzie się w dniach od 21 marca do 3 kwietnia w Warszawie.

"W tym roku, w związku z 200. rocznicą urodzin Fryderyka Chopina, ale także i jego rówieśnika Roberta Schumanna, urodzonego trzy miesiące później niż Chopin, proponujemy program, w którym wiele miejsca poświęcimy tym artystom" - zapowiedziała na czwartkowej konferencji dyrektor festiwalu Elżbieta Penderecka.

Relacja między Chopinem a Schumannem - jak podkreśliła - jest nieodłączna, o czym świadczą m.in. słowa niemieckiego kompozytora i pianisty, który mówił o utworach Chopina, że "to armaty ukryte wśród kwiatów". "Gdyby potężny monarcha, samodzierżca Północy (zaborca Polski i car Rosji Mikołaj I Romanow - PAP), wiedział, jak niebezpieczny wróg zagraża mu w dziełach Chopina, w prostych melodiach jego mazurków, zakazałby tej muzyki" - napisał Schumann.

Festiwal zainauguruje koncert orkiestry symfonicznej z Szanghaju (Shanghai Symphony Orchestra jest oficjalną orkiestrą Expo 2010) pod batutą Long Yu. "To najstarsza orkiestra na Dalekim Wschodzie, która niedawno obchodziła swój 140-letni jubileusz. W programie usłyszymy koncert wiolonczelowy Schumanna, którego solistą będzie znakomity wiolonczelista Jian Wang, ale także utwory współczesne takie jak +Pieśń o Ziemi+ Xiaoganga Ye, inspirowaną utworem Gustawa Mahlera, a także utwór +To the West End+ Qiganga Chena" - mówiła Penderecka.

Jedną z największych atrakcji festiwalu będzie występ portugalskiej pieśniarki fado Misia (Susana Maria Alfonso de Aguiar), która w Sali Kongresowej zaprezentuje projekt pt. "Our Chopin Affair" (Nasze spotkanie z Chopinem). Jak zapowiedziała na konferencji Misia, będą to jej własne interpretacje utworów Chopina (śpiewane także po polsku), które przygotowała z takimi muzykami jak Daniel Schvetz (fortepian i keyborad), Luis Cunha (skrzypce) i Claudio Romano (gitara).

"W każdym z nas i na całym świecie jest kawałeczek Chopina" - mówiła Misia, która podkreślała, że w swoim domu rodzinnym w Porto wyrastała w atmosferze muzyki klasycznej i utworów Chopina. Jak tłumaczyła, w przygotowywanym projekcie nie chciała "zrobić z muzyki Chopina muzyki fado", ale - jak mówiła - urzekła ją melodia języka polskiego. "To jest najtrudniejszy język na świecie, ale ma wyjątkowo piękne brzmienie" - mówiła.

Według Pendereckiej, jedną z najważniejszych atrakcji tegorocznego festiwalu będzie przyjazd wielu wybitnych pianistów. "W Warszawie zagrają m.in. Nelson Goerner, Louis Lortie, Pavel Gililov, ale także Eric Le Sage, wielki wirtuoz i znawca kompozycji Schumanna, który wystąpi z dwoma recitalami" - mówiła dyrektor. Francuski pianista zagra recital z cyklu "Romantyczne wizje Schumanna", gdzie usłyszeć będzie można m.in. schumannowskie "Motyle" i "Karnawał".

Na festiwalu nie zabraknie także młodych wirtuozów. W jednym z wieczornych koncertów zagra 10-letni Marc Yu z Chin, który wykona m.in. "Grande Polonaise Brillante" Chopina. Jak mówiła o nim Penderecka, młody pianista zwrócił jej uwagę "dojrzałością z jaką mówił o muzyce naszego najwybitniejszego polskiego kompozytora i przeżyciach jakie w nim ta muzyka wywołuje".

Jak podsumował zapowiedź festiwalu dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena Andrzej Giza, w tym roku melomanów czeka 48 godzin muzyki klasycznej, którą wykonywać będzie ok. 1800 artystów. "Przygotowana jest także rekordowa liczba biletów - 32 tys.; biletów na koncerty, które będą odbywać się w najpiękniejszych salach Warszawy: Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, na Zamku Królewskim i Filharmonii Narodowej" - mówił Giza.

Pierwszy Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena odbył się w 1997 r. w ramach programu Kraków 2000 Europejskie Miasto Kultury, w roku upamiętniającym 170. rocznicę śmierci kompozytora. Jego inicjatorem była Elżbieta Penderecka, która od pierwszej edycji wydarzenia jest też dyrektorem generalnym festiwalu.

W 2001 r. festiwal został przyjęty do grona Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali. Kolejne jego edycje stały się jednymi z najważniejszych imprez muzycznych w Europie. Od 2004 r. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena odbywa się w Warszawie, gdzie szybko zyskał status jednej z najważniejszych imprez artystycznych stolicy.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic