"Chopin w Paryżu" - wystawa i cykl koncertów

W stolicy Francji można od wtorku oglądać wystawę "Chopin w Paryżu" zorganizowaną z okazji 200-lecia urodzin polskiego kompozytora. Ekspozycji towarzyszy cykl recitali chopinowskich wykonywanych na instrumentach z epoki.

Wystawa w paryskim centrum muzycznym - Cite de la Musique pt. "Chopin w Paryżu. Warsztat kompozytora" przybliża widzom okoliczności powstawania dzieł genialnego artysty. Można tam zobaczyć unikalne przedmioty - jak rękopisy utworów Chopina czy autentyczne instrumenty z czasów romantyzmu - np. słynne fortepiany Pleyela. Organizatorzy wystawy zadbali o jej stronę dźwiękową. Każdy zwiedzający, wyposażony w słuchawki, może w trakcie przechadzki odtworzyć wybrany przez siebie utwór polskiego kompozytora.

Wędrówka śladami Chopina podzielona jest na kilka etapów. Pierwsze dwie części wystawy prezentują - odpowiednio - Paryż czasów romantyzmu oraz krąg artystów z otoczenia polskiego kompozytora, takich jak George Sand, Eugene Delacroix czy Franciszek Liszt. Wiele miejsca zajmuje także środowisko polskiej Wielkiej Emigracji, w którym obracał się kompozytor. Na dawnych rysunkach widnieją m.in. bale w słynnej paryskiej rezydencji książąt Czartoryskich - Hotel Lambert.

Gratką dla melomanów jest sala o nazwie "Warsztat kompozytora", w której znajdują się robocze rękopisy utworów Chopina z jego odręcznymi poprawkami i skreśleniami. Manuskrypty te pozwalają prześledzić, jak zmieniał się dany utwór od pierwotnego szkicu aż do ostatecznej wersji.

Spacer śladami kompozytora kończy się w sali kinowej. Są tam wyświetlane fragmenty filmów, zawierających motywy chopinowskie, począwszy od filmu Jeana Renoira "Reguła gry" z 1939 roku aż po "Pianistę" w reżyserii Romana Polańskiego.

Trwającą do 6 czerwca ekspozycję zorganizowało Cite de la Musique we współpracy z Biblioteką Narodową Francji (BnF) i przy wsparciu Instytutu Polskiego w Paryżu.

Przez najbliższy tydzień w salach paryskiego centrum muzycznego odbędzie się, równolegle do wystawy, cykl koncertów chopinowskich znanych pianistów. Na oryginalnych fortepianach z epoki romantycznej zagrają m.in. Janusz Olejniczak, Kevin Kenner czy Nelson Goerner.

Niemal równocześnie z Cite de la Musique inna paryska instytucja - Muzeum Życia Romantycznego (Musee de la Vie Romantique) zaprasza na własną, bardziej kameralną, ekspozycję poświęconą Chopinowi. We wnętrzach dziewiętnastowiecznej rezydencji z ogrodem zgromadzono tam około 90 obrazów, rzeźb i rysunków, które przedstawiają kompozytora oraz wiele bliskich mu osób.

Szymon Łucyk

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic