Choć Chopin poetą nie był, uznano, że krypta z prochami wielkich romantyków, to najlepsze miejsce, by w 200-lecie urodzin kompozytora umieścić tam kopię medalionu z jego grobu na paryskim cmentarzu Pere-Lachaise.
"Chopin to wielki Polak, kompozytor i pianista. Krypta Wieszczów dotychczas była miejscem spoczynku wybitnych poetów, ale przecież Chopin był poetą, poetą fortepianu" - powiedział PAP proboszcz parafii archikatedralnej na Wawelu, ks. prałat Zdzisław Sochacki.
Medalion z białego, greckiego marmuru wkomponowano w płytę z wapienia opatrzoną napisem "Wielkiemu artyście, naród". Płyta ta została umieszczona tuż przy wejściu do krypty, vis-a-vis pomnika Norwida. Kopię medalionu wykonał˙krakowski rzeźbiarz Wojciech Kurdziel. "Pracowałem nad nią z przerwami 2,5 miesiąca" - mówił PAP Kurdziel. Montaż trwał kilkanaście godzin.
Popiersie odsłonią podczas niedzielnej inauguracji Roku Fryderyka Chopina w Krakowie minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Inicjatorami upamiętnienia kompozytora w Katedrze na Wawelu byli: kompozytor Stanisław Radwan i radna Małgorzata Radwan-Ballada, płytę z popiersiem Chopina ufundowały władze Krakowa.
W niedzielę w Katedrze na Wawelu odprawiona zostanie dziękczynna msza św., której przewodniczył będzie kard. Stanisław Dziwisz. Po niej na fortepianie ustawionym w świątyni zagra laureat Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina z 1990 r. Kevin Kenner. Oprawę muzyczną mszy zapewni chór "Psalmodia" z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II,˙Capella Cracoviensis oraz organista Witold Zalewski. Jerzy Trela będzie recytował fragmenty "Fortepianu Chopina" Norwida.
W 1890 r. w Krypcie Wieszczów złożone zostały szczątki Adam Mickiewicza. W 1927 r. po osobistych zabiegach marszałka Józefa Piłsudskiego spoczął tam Juliusz Słowacki. W krypcie jest też urna z ziemią z grobu matki Słowackiego, Salomei Becu. W 2001 r. na Wawelu odbył się symboliczny pochówek C. K. Norwida, który umarł w 1883 r. w Paryżu prawie całkowicie zapomniany - w krypcie umieszczono urnę z ziemią ze zbiorowej mogiły na cmentarzu Montmorency.