Według organizatorów festiwal tradycyjnie pozwala na poszukiwania źródłowe i badania nad muzyką dawną. Umożliwia też prezentację lokalnych nowojorskich zespołów, solistów i ośrodków muzycznych wykonujących utwory na instrumentach z epoki.
Jak powiedział PAP dyrektor Early Music Foundation Frederick Renz, muzyka polska przyciągnęła jego uwagę kiedy przebywał w przed dwoma laty Polsce na zaproszenie nowojorskiego instytutu. Zaciekawił go narodowy charakter utworów inspirowanych m.in. przez rodzime tańce, jak mazur, czy polonez.
"Wysłuchane koncerty wzbudziły moje zainteresowanie polskim repertuarem i faktem, że jest on rzadko, jeśli w ogóle, prezentowany w Stanach Zjednoczonych. Z zadowoleniem przekonałem się, że poziom dawnej muzyki polskiej był w dużej mierze porównywalny z włoską, niemiecką i francuską" - ocenił.
Pytany o polskich kompozytorów muzyki dawnej mogących najbardziej zainteresować amerykańską publiczność wymienił Adama Haczewskiego, Michała Orłowskiego, Macieja Radziwiłła i Michała Kleofasa Ogińskiego. "Ta wyraźnie polska tożsamość muzyczna zyskała później międzynarodową popularność dzięki muzyce Fryderyka Chopina" - dodał Renz.
Festiwal nowojorski odbywa się co trzy lata. W tym roku po raz pierwszy przedstawia repertuar związany z określonym krajem i jego kulturą muzyczną. Przybrał z tej okazji nazwę "New York Early Music Celebration 2013: Pro Musica Polonica".
Publiczność nowojorska wysłucha utworów reprezentujących okresy średniowiecza, renesansu, baroku i klasycyzmu. Na otwarcie wystąpi zespół Prusinowski Trio, reinterpretujący polską muzykę ludową.
Festiwal potrwa do 20 października. Rozbrzmiewać będzie muzyką w wykonaniu polskich orkiestr barokowych Il Giardino d'Amore i Arte dei Suonatori oraz zespołu Ensemble Peregrina założonego i prowadzonego w Szwajcarii przez polską śpiewaczkę i muzykologa Agnieszkę Budzińską-Bennett. Wystąpi również mieszkająca w Nowym Jorku pianistka i klawesynistka Magdalena Baczewska.
Z amerykańskich muzyków, także m.in. w repertuarze polskim, zaprezentują się grupy wokalne Galileo's Daughters i Polyhymnia, zespoły Le Pocme Harmonique, Phoenixtail, Bach Vespers i inne.
Koncert w katedrze episkopalnej Św. Jana Bożego na Manhattanie poprowadzi dyrektor artystyczny Early Music Foundation Frederick Renz.
Wśród wydarzeń towarzyszących zaplanowano seminarium i klasę mistrzowską "Bach & The Polish Style" z udziałem muzykologów i specjalistów od Bacha oraz muzyki dawnej: Raymonda Ericksona i profesora Szymona Paczkowskiego.
Koncerty odbywać się będą w nowojorskich salach koncertowych, kościołach oraz innych miejscach, w tym w Carnegie Hall, Morgan Library & Museum, Miller Theatre przy Columbia University i w Fundacji Kościuszkowskiej.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski
