"Efekt Chopina" - film o współczesnym odbiorze Chopina

Chopin może być współczesny. Jego twórczość inspiruje dziś muzyków jazzowych a nawet wydawców gier komputerowych - takie przesłanie chcą przekazać twórcy filmu dokumentalnego "Efekt Chopina". Pokaz filmu odbędzie się w czwartek w Warszawie.

Jak powiedział reżyser dokumentu Krzysztof Dzięciołowski, film jest próbą opowiedzenia o Chopinie językiem, który będzie zrozumiały dla stosunkowo młodych ludzi. "Nie chcieliśmy po raz kolejny opowiadać biografii Chopina. Zależało nam na tym, aby przekonać się, co tak naprawdę ludzie obecnie widzą w tej muzyce. Zamiast powielać stare slogany, np. Japończycy kochają Chopina, postanowiliśmy zapytać, co to naprawdę znaczy i poszukać odpowiedzi" - powiedział PAP Dzięciołowski.

Jak wyjaśnił, bohaterką filmu jest badaczka życia i twórczości Chopina, wokalistka jazzowa Marita Alban Juarez, wychowana w Polsce córka Peruwiańczyka i Polki. "Marita naprawdę się na tym zna, skończyła muzykologię i pracuje w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina. Jednocześnie, dzięki swojej nieco innej, bogatszej tradycji kulturowej może spojrzeć na ten temat trochę szerzej" - podkreślił Dzięciołowski. Bohaterka filmu odwiedza miejsca i ludzi związanych z Chopinem w Polsce, we Francji i w Japonii.

"Efekt Chopina to nie kolejny film rocznicowy, lecz próba świeżego spojrzenia na dorobek polskiego kompozytora. Film zdejmuje postać Fryderyka Chopina z pomnika, pozwala spojrzeć na niego jako na nowoczesnego twórcę. Marita Alban Juarez odwiedza miejsca kluczowe dla twórczości kompozytora. Rozmawia z muzykami, którzy współcześnie czerpią z niego inspirację. Podgląda ich podczas ćwiczeń, kreatywnie dołączając do muzycznych improwizacji. Marita nie jest zimnym komentatorem, ale pełnym emocji uczestnikiem wydarzeń. Sprawdza, jak utwory Chopina adaptuje się do nowoczesnych gatunków muzycznych. Otwiera widza na różnorodne współczesne oblicza Chopina" - tłumaczył scenarzysta filmu Łukasz Bluszcz.

W Polsce Marita spotyka Leszka Możdżera, który pokazuje jej, "jak bawić się Chopinem". Bierze też udział w sesji nagraniowej Anny Marii Jopek i Makoto Ozone, które śpiewają utwory Chopina. Z kolei w Paryżu pianista Kevin Kenner pokazuje Maricie, jak ważne w przypadku interpretacji Chopina jest emocjonalne otwarcie się na jego muzykę.

"Bohaterka filmu dociera także do Japonii, aby sprawdzić, co przyciąga do Chopina tych, którzy nie wiedzą, co to romantyzm i Powstanie Listopadowe. W Tokio Marita spotyka się z młodziutką japońską uczennicą. Odwiedza też wytwórnię, która wyprodukowała grę komputerową Eternal Sonata opartą na wydarzeniach z życia Chopina" - zaznaczył Bluszcz.

Pokaz "Efektu Chopina" odbędzie się w czwartek wieczorem w kinie Luna w Warszawie. Wstęp wolny. Po pokazie przewidziano spotkanie z twórcami filmu.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic