"Ernani" jest jedną z wczesnych oper Giuseppe Verdiego. Poznańska inscenizacja wyreżyserowana została przez Michała Znanieckiego, kierownikiem muzycznym jest Mieczysław Nowakowski. Kostiumy zaprojektowała Kornelia Piskorek, a reżyserię świateł opracował Bogumił Palewicz.
"Dekoracje do opery stworzył ceniony na całym świecie Luigi Scoglio, łączący swoje prace scenograficzne z metafizycznym światem nieskończoności. I właśnie scenografia i kostiumy będą mocną stroną tego spektaklu" - powiedział Znaniecki.
W trzech premierowych przedstawieniach udział wezmą soliści na co dzień występujący na deskach operowych całego świata: Emmanuel di Villarosa i Marc Heller występujący m.in. w nowojorskiej Mertopolitan Opera i Los Angeles Opera, Marco Vinco z La Scali i Covent Garden i Luca Salsi z Teatro Comunale w Bolonii.
"Ze względu na koprodukcję spektakl musi być bardzo uniwersalny - musi być zrozumiały dla polskiego, izraelskiego i hiszpańskiego widza. Musi być bardziej metaforyczny i trzymać się konwencji operowej, a nie realistycznej" - tłumaczył Znaniecki.
Premiera "Ernaniego" będzie pierwszym z 13 wydarzeń przygotowanych w ramach IX edycji Dni Verdiego. Program tegorocznego Festiwalu obejmuje wybrane dzieła sceniczne znajdujące się w repertuarze Teatru Wielkiego: "Otello", "Don Carlos", "Aida", "Moc przeznaczenia" z nową gwiazdorską obsadą oraz monumentalną "Messa da Requiem" i twórczość kameralną Verdiego.
"Chcemy, aby każdy wieczór był niespodzianką dla publiczności i krytyki. Między innymi będziemy podziwiać tenora Antonello Palombi, który zasłynął swoją partią w słynnej +Aidzie+ Franca Zeffirelliego w La Scali w 2007 roku. Oprócz tego słynnego tenora poznańska publiczność będzie mogła usłyszeć Marka M. Gaszteckiego, Joannę Kozłowską, Julię Gertsewą, Mariusza Godlewskiego, Marca Hellera oraz gwiazdy włoskich i amerykańskich teatrów operowych: Emanuela Villarosę, Vittorio Vitelliego, Lucę Salsi i Marco Vinco, prowadzonych przez takich dyrygentów jak Roberto Tolomelli, Gabriel Chmura, Eraldo Salmieri czy Mieczysław Nowakowski" - powiedział PAP Znaniecki.
Gościem specjalnym IX Poznańskich Dni Verdiego będzie zespół Warszawskiej Opery Kameralnej, który 30 października na scenie Teatru Wielkiego wykona w wersji koncertowej rzadko pojawiające się na scenie dzieło "Un giorno di regno" (Dzień królowania) Giuseppe Verdiego w wersji koncertowej.
Po raz pierwszy w historii Poznańskie Dni Verdiego odbywać się będą również poza siedzibą Teatru Wielkiego. Koncerty specjalne z gwiazdami z mediolańskiej La Scali i paryskiej Opera Bastille przeplatać się będą z konkursami dla najmłodszych i wystawą kostiumów z inscenizacji utworów Verdiego. Przewidziana jest także konferencja naukowa "Tradycja Verdiowska w Polsce i na świecie".
Festiwal zakończy się w niedzielę 8 listopada koncertem, w programie którego znajdą się najsłynniejszych chóry z oper Verdiego.