Program obchodów jubileuszu ogłoszono w czwartek na konferencji prasowej w Muzeum Sopotu. Spotkanie z przedstawicielami mediów zainaugurowało jednocześnie obchody 120-lecia powstania miasta Sopot.
Jedną z atrakcji obchodów rocznicy będzie koncert galowy z premierą dedykowanego Sopotowi utworu napisanego przez Jana A.P. Kaczmarka, laureata Oscara w 2005 roku za muzykę do filmu "Marzyciel".
"Przyznam, że jestem w Sopocie dosyć długo, prawie rok. Miałem szczęście, że dopadł mnie tutaj COVID-19. Odkryłem Sopot, zakochałem się w nim. Razem z moją żoną i synkiem przeżyliśmy tutaj bardzo trudny, ale piękny okres. Jestem teraz oddanym sopocianinem. Utwór, który komponuję, będzie trwał ok. pół godziny. Cieszę się jak dziecko. To będzie utwór o radości, nasza własna, sopocka Oda do radości" - powiedział muzyk.
Dyrektor artystyczny Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot Wojciech Rajski dodał, że oprócz utworu Kaczmarka w repertuarze koncertu będą też m.in. utwory Fryderyka Chopina w wykonaniu uzdolnionego niemieckiego pianisty młodego pokolenia Alexandra Krichela.
Galowy koncert z okazji 120-lecia Sopotu zaplanowano na 16 października, jego miejsce jest jeszcze ustalane.
4 września w Operze Leśnej odbędzie się natomiast okolicznościowy koncert dla mieszkańców Sopotu. Innym muzycznym wydarzeniem wpisującym się w program obchodów 120. urodzin Sopotu będzie 11. edycja festiwalu NDI Sopot Classic.
23 czerwca odbędzie się otwarcie samorządowej instytucji kultury Art Inkubatora w nowej siedzibie, mieszczącej się w zabytkowej willi Junckego przy ul. Goyki 3. W pałacyku z 1894 r. z trzypiętrową wieżą widokową powstają pracownie malarskie, graficzne, fotograficzne, pomieszczenia biurowe i wielofunkcyjne.
Po raz dziesiąty, w dniach 19-22 sierpnia, odbędzie się festiwal Literacki Sopot. Tegoroczna edycja będzie poświęcona literaturze i kulturze Włoch.
Na 5 września zaplanowano "Sopocki pejzaż przywoływany" czyli performatywną instalację audiowizualną autorstwa Roberta Sochackiego.
W ramach obchodów jubileuszu miasta władze Sopotu wraz z Państwową Galerią Sztuki planują stworzyć zewnętrzną Galerię Miejską, która będzie prezentować dzieła artystów w plenerze.
W listopadzie odbudowana zostanie Altana Kollatha, która została rozebrana po pożarze w latach 50. ub. wieku.
Na wiosnę 2022 r. planowane jest odsłonięcie pomnika jednego z najważniejszych architektów Sopotu Paula Puchmullera (1875-1942).
"Zielonym" akcentem obchodów będzie posadzenie 120 drzew oraz stworzenie Alei Sportu przy drodze prowadzącej od plaży do hali widowiskowo-sportowej Ergo Arena. Ponadto, sopocka młodzież będzie mogła uczestniczyć w projekcie 120 patentów żeglarskich i 120 kart pływackich na 120-lecie miasta.
Do połowy października w Muzeum Sopotu czynna będzie wystawa "John Faltin – fotograf Sopotu”. To pierwsza wystawa monograficzna prezentującą dorobek urodzonego w Gdańsku fotografa działającego na przełomie XIX i XX w. Składa się z ponad 150 zdjęć.
„Zdjęcia Johna Faltina dokumentują przemiany letniskowej miejscowości w bogaty i modny kurort” - objaśniła dyrektor Muzeum Sopotu Karolina Babicz-Kaczmarek.
W ramach obchodów rocznicy Muzeum Sopotu wraz z miejscową parafią NMP Wniebowziętej Gwiazdy Morza zorganizuje wystawę opowiadającą o Polonii w Sopocie.
8 października 1901 r. na mocy edyktu cesarza Niemiec Wilhelma II gmina wiejska Sopot otrzymała prawa miejskie. Nowo wybrany burmistrz Sopotu oraz zarząd miasta rozpoczął urzędowanie 1 kwietnia 1902 r. Dzień 8 października obchodzony jest obecnie jako rocznica nadania Sopotowi praw miejskich.
autor: Robert Pietrzak