Środa to ostatni dzień finałowych zmagań pianistów. Wystąpią Aimi Kobayashi z Japonii, Polak Jakub Kuszlik i Bruce Liu z Kanady, którzy zagrają Koncert Fortepianowy e-moll op.11. Hyuk Lee z Południowej Korei wykona Koncert fortepianowy f-moll op. 21. W nocy ze środy na czwartek jury wyda werdykt, w którym ogłosi laureatów konkursu.
Do finału zakwalifikowano aż 12 pianistów. Są to: Leonora Armellini z Włoch, JJ Jun Li Bui reprezentujący Kanadę, Alexander Gadjiev reprezentujący Włochy i Słowenię, Martin Garcia Garcia z Hiszpanii, Eva Gevorgyan reprezentująca Rosję i Armenię, Japonka Aimi Kobayashi, Polak Jakub Kuszlik, Hyuk Lee z Korei Południowej, Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady, Polak Kamil Pacholec, Chińczyk Hao Rao i Kyohei Sorita z Japonii.
Jak podaje regulamin, po występach finałowych jurorzy oceniają uczestników w liczbach całkowitych w skali 1–10, przy czym 1 jest oceną najwyższą, a 10 najniższą. Oceny te powinny mieć charakter rankingu i zarazem propozycji ostatecznych wyników konkursu, powinny też uwzględniać występy w poprzedzających etapach. Najwyższą ocenę można przyznać tylko jednej osobie. Po otrzymaniu kart ocen (podpisanych, opatrzonych parafką przy każdej ewentualnej zmianie) i dokonaniu obliczeń, sekretarz jury przedstawi jurorom listę finalistów wraz z uzyskanymi średnimi ocen.
Na tej podstawie, po ewentualnej dyskusji, przewodniczący jury zaproponuje werdykt i podda go pod głosowanie. Werdykt będzie ważny, jeśli uzyska akceptację co najmniej 2/3 obecnych jurorów. Jeśli propozycja werdyktu nie uzyska takiego poparcia, odbędą się głosowania pisemne.
Jury ma prawo – większością 2/3 głosów obecnych jurorów – zmienić liczbę i układ nagród głównych określonych w Regulaminie Konkursu z zastrzeżeniem, że ogólna suma przeznaczona na nagrody główne i wyróżnienia nie może być zwiększona, a wysokość poszczególnych nagród głównych i wyróżnień nie może ulec zmianie w stosunku do tej, którą przewidziano w regulaminie.
Zwycięzca otrzyma 40 tys. euro od Prezydenta RP. Dostanie również 500 tys. jenów (ok. 17 tys. złotych) od Prezydenta Miasta Hamamatsu. Ponadto, Filharmonia Narodowa gwarantuje nagrodę 5 tys. euro za najlepsze wykonanie koncertu.
Fundatorem nagrody za drugie miejsce w wysokości 30 tys. euro jest Marszałek Sejmu RP, zaś kwota 20 tys. euro za trzecie miejsce pochodzi od Prezesa Rady Ministrów. Laureatom pierwszych trzech miejsc na podium przysługują medale: złoty, srebrny i brązowy.
Laureaci czwartego, piątego i szóstego miejsca otrzymają odpowiednio nagrody: 15 tys. euro (ufundowane przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu), 10 tys. euro (ufundowane przez Ministra Spraw Zagranicznych) i 7 tys. euro wyznaczone przez Prezydenta m.st. Warszawy. Pozostałym finalistom zostaną przyznane wyróżnienia po 4 tys. euro.
Z kolei na najmłodszego z finalistów czeka nagroda 10 tys. złotych i 100 euro ufundowane przez Zbigniewa Kaszubę. Gala przyznania nagród odbędzie się 21 października. Wyniki konkursu zostaną podane do wiadomości publicznej po zakończeniu przesłuchań finałowych i obrad Jury Konkursowego w dniu 20 października. Zwieńczeniem 18 edycji będą koncerty laureatów (21-23 października).
Autor: Olga Łozińska