Krakowskie uroczystości Roku Chopinowskiego na Wawelu

Odsłonięcie medalionu Fryderyka Chopina w Krypcie Wieszczów oraz pierwszy w historii koncert fortepianowy w Katedrze Wawelskiej - to główne punkty uroczystości, jakie z okazji Roku Chopinowskiego odbędą się 28 lutego w Krakowie.

"Uroczystości krakowskie w Roku Chopinowskim to moment dziejowy, historyczny" - powiedziała we wtorek na konferencji prasowej w krakowskim magistracie dyrektor Biura Obchodów Chopin 2010 Małgorzata Błoch-Wiśniewska.

Uroczystości w Katedrze Wawelskiej rozpoczną się uroczystą liturgią pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. Oprawę muzyczną do mszy przygotuje Capella Cracoviensis. Po mszy, w Krypcie Wieszczów, odbędzie się odsłonięcie kopii medalionu Fryderyka Chopina z jego nagrobka na cmentarzu Pere-Lachaise w Paryżu. Następnie Jerzy Trela wyrecytuje obszerne fragmenty poematu "Fortepian Chopina" Cypriana Kamila Norwida.

Kulminacją będzie koncert fortepianowy Kevina Kennera. Światowej sławy artysta, zwycięzca konkursu chopinowskiego z 1990 roku, wykona Scherzo nr 4 E-dur op. 54. Będzie to pierwszy w historii Katedry Wawelskiej koncert fortepianowy. Instrument zostanie ustawiony przed konfesją św. Stanisława w nawie głównej i będzie widoczny dla wszystkich uczestników uroczystości w katedrze.

Po południu w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie się kolejny koncert muzyki Chopina w wykonaniu Kevina Kennera, zostanie również otwarta wystawa "Chopin w Krakowie i osobiste po nim pamiątki". Część gości wysłucha koncertu na telebimie, siedząc w Auli Jagiellońskiej.

Na wystawie zostaną m.in. zaprezentowane autografy Chopina, złożone w Bibliotece Jagiellońskiej i Wieliczce, oraz rękopisy jego pięciu utworów ze zbiorów "Jagiellonki". Oryginały utworów będą prezentowane tylko przez osiem dni, później zastąpią je kopie. Wieczorem w pawilonie Wyspiańskiego otwarta zostanie wystawa "Weiss - Chopin - Fin de siecle".

Krakowskie uroczystości będą transmitowane na żywo w internecie (www.chopin2010.pl i www.chopin.tvp.pl) oraz na antenie TVP Polonia i TVP Kraków.

"Chopin był w Krakowie przez tydzień w lipcu 1829 roku, w drodze na wycieczkę do Wiednia razem z przyjaciółmi. Zwiedził Bibliotekę Jagiellońską w Collegium Maius, co zaświadcza jego podpis w księdze gości, bez wątpienia był w Katedrze na Wawelu, wysłuchał tu koncertu organowego i wszedł do krypty Kościuszki. Dzień później zwiedził Wieliczkę, co również potwierdził swoim podpisem" - powiedział podczas konferencji dyrektor wydziału kultury i dziedzictwa narodowego Urzędu Miasta Krakowa Stanisław Dziedzic.

Jak wyjaśnił, z tych powodów uroczystości krakowskie odbędą się w Katedrze i Collegium Maius UJ.

"Uroczystości krakowskie w Roku Chopinowskim to jest moment dziejowy, historyczny. W Krakowie powstaje element, który pozostanie w dziejach tego miasta, który poszerza przestrzeń chopinowską w kraju i na pewno stanie się celem wielu turystów. A przede wszystkim jest to coś bardzo symbolicznego. Mamy Chopina dla siebie" - powiedziała PAP dyrektor Biura Obchodów Chopin 2010 Małgorzata Błoch-Wiśniewska.

Jak wyjaśniła, celem Roku Chopinowskiego jest promocja Polski i Polaków za granicą. "Zależy nam na tym, by złamać nie zawsze korzystny wizerunek Polaków na świecie; by pokazać, że Chopin był polski, niezależnie od francuskich powiązań, pisał muzykę polską, był ikoną polskości i taką pozostał do dziś" - powiedziała Małgorzata Błoch-Wiśniewska.

Jak dodała, jednocześnie Rok Chopinowski stał się okazją do uporządkowania całej infrastruktury chopinowskiej, powinien także zaznaczyć się w edukacji kulturalnej. "Chcielibyśmy, by postać Chopina była bliska młodemu pokoleniu. Uczniowie poznają Chopina jako schorowanego człowieka, a my chcielibyśmy, by go poznali jako efektownego 20-latka, który znał języki, pojechał sam do Europy i podbił ją" - wyjaśniła Błoch-Wiśniewska.

Organizatorami krakowskich obchodów są: Instytut Fryderyka Chopina, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gmina Miejska Kraków, Kuria metropolitarna, Uniwersytet Jagielloński oraz Apella Cracoviensis.

Rok 2010 decyzją Sejmu i Senatu ogłoszono Rokiem Chopina w związku z 200. rocznicą urodzin artysty. W Polsce obchody Roku Fryderyka Chopina 2010 uroczyście zainaugurowano 7 stycznia koncertem światowej sławy chińskiego pianisty Langa Langa w Filharmonii Narodowej.

Podczas obchodów Roku Fryderyka Chopina zaplanowano ponad 2 tys. wydarzeń artystycznych w Polsce i na świecie.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic