Maraton w hołdzie Fryderykowi Chopinowi rozpoczął się w dniu urodzin kompozytora, zapisanym w metryce jego chrztu (22 lutego); zakończy się 1 marca - tę datę Chopin sam podawał jako dzień swych narodzin.
"Ponieważ do dziś badaczom nie udało się ustalić, czy urodziny Chopina przypadają 22 lutego, czy 1 marca, postanowiliśmy w niepowtarzalny sposób uczcić cały tydzień" - mówił podczas inauguracji maratonu konsultant artystyczny i członek zespołu organizacyjnego projektu Przemysław Lechowski.
Na koncerty w sali Wspólnoty Polskiej przy Krakowskim Przedmieściu 64 w Warszawie wstęp jest wolny. Swój udział w maratonie potwierdzili Janusz Olejniczak, Kazimierz Gierżod, Lena Ledoff oraz Andrzej Jagodziński z zespołem.
Jako pierwszy przy fortepianie zasiadł młody pianista Dawid Zarzycki, który zagrał poloneza As-dur.
W maratonie wystąpią także osoby, które swojego zawodowego życia nie związały z muzyką, ale potrafią grać Chopina - dyplomaci, lekarze, krytycy muzyczni. Utwory Chopina w swoim wykonaniu zaprezentują także absolwenci, studenci i uczniowie szkół muzycznych z całej Polski oraz artyści zza granicy, m.in. z Japonii i Finlandii.
1 marca na zakończenie maratonu wystąpi Zespół Polski Marii Pomianowskiej - muzycy zagrają kompozycje Chopina m.in. na suce biłgorajskiej, bębnach, cymbałach i lirze korbowej.
Koncertowi towarzyszą dwie wystawy: plakatów chopinowskich z kolekcji Piotra Dąbrowskiego i fotografii Tomasza Kwiatkowskiego "Chopin. Opowiadania".
Organizatorami koncertu "Najdłuższe Urodziny" są Senat, Stowarzyszenie Wspólnota Polska i Centrum Smolna. Szczegóły na stronie www.najdluzszeurodziny.pl .