Uroczystej prezentacji wydarzeń nadchodzącego roku chopinowskiego ministrowie obu krajów dokonali w czwartek w Paryżu na wspólnej konferencji prasowej. Wzięli w niej udział także przewodniczący Biur Obchodów Roku Chopina 2010 we Francji i w Polsce: Alain Duault i Waldemar Dąbrowski.
Jak podkreślił Mitterrand, postać genialnego kompozytora o polskich i francuskich korzeniach ma uniwersalny europejski wymiar, istotny zwłaszcza teraz, gdy zbliża się 20. rocznica upadku muru berlińskiego i końca żelaznej kurtyny. "Europa istnieje, ponieważ geniusze-prekursorzy, tacy jak Chopin, potrafili jej nadać oblicze, zanim jeszcze powstały europejskie instytucje" - powiedział Mitterrand. Minister Zdrojewski zauważył, że organizacja wydarzeń Roku Chopina w obu krajach jest przykładem dobrej polsko-francuskiej współpracy kulturalnej.
Wśród planowanych z tej okazji setek koncertów chopinowskich w samej tylko Francji organizatorzy zwrócili uwagę na prawdziwy maraton - 15 nieprzerwanych godzin muzyki mistrza w interpretacji 60 pianistów. Odbędzie się on jednocześnie w dwóch miejscach związanych z życiem kompozytora - w paryskiej Sali Pleyela oraz w Chateauroux w pobliżu Nohant, gdzie Chopin skomponował wiele swoich dzieł.
W przyszłym roku odbędą się również w prestiżowej Sali Pleyela recitale wybitnych interpretatorów jego muzyki, w tym Krystiana Zimermana, Daniela Barenboima, Nelsona Freire i Rafała Blechacza. W lutym przyszłego roku utwory Chopina zabrzmią w paryskim Teatrze Champs-Elysees, a gościem specjalnym tego wieczoru będzie kompozytor Krzysztof Penderecki. Na maj zaplanowano w Paryżu cykl koncertów młodych pianistów z całego świata, kandydatów do odbywającego się w 2010 roku Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Muzyczną część obchodów we Francji zamknie w grudniu specjalne wykonanie "Requiem" Wolfganga Amadeusza Mozarta w paryskim Konserwatorium, dedykowane pamięci polskiego kompozytora. To właśnie arcydzieło Mozarta zagrano na pogrzebie Chopina w Paryżu.
W 2010 roku ma się ukazać pełna krytyczna edycja korespondencji Chopina po francusku. Planowane jest także wydanie w dużym nakładzie specjalnej płyty "Chopin dla dzieci", mającej przybliżyć dzieło kompozytora najmłodszym.
W Paryżu otwarte zostaną dwie duże wystawy biograficzne o Chopinie: jedna w centrum muzycznym Cite de la Musique, druga w Muzeum Romantyzmu (Musee de la vie romantique). Na ogrodzeniu Ogrodu Luksemburskiego zawisną zaś latem plakaty upamiętniające wydarzenia związane z muzyką Chopina. Afisze te pochodzą ze zbiorów warszawskiego Muzeum Plakatu w Wilanowie.
Organizatorzy nie zapomnieli o miłośnikach filmu. Będą oni mogli obejrzeć w Paryżu dzieła o Chopinie autorstwa polskich i zagranicznych reżyserów, m.in. Andrzeja Żuławskiego, Jerzego Antczaka, Jaime Camino i Jamesa Lapine'a.
Wiele polskich biur podróży, także działających we Francji, wprowadziło do swojej oferty z okazji Roku Chopina wycieczki tematyczne po Polsce szlakiem wybitnego kompozytora. Melomani z całego świata będą mogli odwiedzić w ciągu kilku dni w Warszawie i Żelazowej Woli miejsca związane z życiem artysty.
Jak podkreślił Waldemar Dąbrowski, obchody Roku Chopinowskiego odbędą się w 40 krajach świata, w tym także na innych kontynentach, np. w Chinach, Brazylii czy Mongolii.
Imprezy w ramach Roku Chopinowskiego we Francji organizuje wspólnie wiele polskich i francuskich instytucji kulturalnych, w tym francuskie Ministerstwo Kultury, Polskie Towarzystwo Historyczno-Literackie i Instytut Polski w Paryżu.
Szymon Łucyk