Ten nietypowy projekt to wspólna inicjatywa kierownika artystycznego GTM Krzysztofa Korwina Piotrowskiego oraz pochodzącego z Gliwic szefa instytucji kultury Ars Musica Johannesa Wolfa, którego rodzina została po wojnie wysiedlona z rodzinnego miasta.
"Chcieliśmy stworzyć coś, co pokaże, że nie ma już granic pomiędzy naszymi krajami. Stąd pomysł na to eksperymentalne, multimedialne widowisko" - powiedział Korwin Piotrowski.
W Wuerzburgu wydarzenie wpisze się w inaugurację kilkudniowego festiwalu Dni Muzyki Nowej, z udziałem m.in. Krzysztofa Pendereckiego.
Kiedy muzyka słynnego polskiego kompozytora będzie rozbrzmiewać w Wuerzburgu, widzowie zgromadzeni w GTM usłyszą najpiękniejsze arie, duety i partie chóralne ze słynnych dzieł operowych Giuseppe
Verdiego, Georgesa Bizeta, Gioacchino Rossiniego, a także Vincenzo Belliniego i Gaetano Donizettiego w wykonaniu solistów związanych z GTM - Wioletty Białk, Anity Maszczyk, Patrycego Hauke i Ireneusza Miczki, a także niemieckiej sopranistki Susanne Pfitschler-Schmitt, związanej z Bawarską Operą Kameralną, i
barytona Uwe Schenkera-Primusa.
Towarzyszyć im będzie chór i orkiestra Gliwickiego Teatru Muzycznego pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. Orkiestra zagra też "Chaconne in memoria del Giovanni Paolo II" Krzysztofa Pendereckiego.
Wydarzeniem drugiej części wieczoru będzie natomiast prawykonanie koncertowe scen z opery "Merlin" niemieckiego kompozytora Juergena Schmitta, na żywo transmitowane do Niemiec. Dźwięk popłynie do
Wuerzburga dzięki technologii ISDN.
Kompozycja wykonywana na żywo w GTM przez orkiestrę i dwoje niemieckich artystów stanie się tłem dla spektaklu tanecznego prezentowanego w tym samym czasie przez artystów baletu Gliwickiego Teatru Muzycznego na scenie w Wuerzburgu.
Jednocześnie zarówno polska, jak i niemiecka publiczność będzie też miała okazję oglądać na ekranach projekcję przygotowaną przez Grzegorza Zgraję.
Autorami inscenizacji opartej na historii czarownika Merlina są Krzysztof Korwin Piotrowski i Anna Siwczyk, która wraz z Andrzejem Morawcem pracowała też nad nowoczesną w formie choreografią.
Multimedialne widowisko to kolejny etap współpracy między Gliwickim Teatrem Muzycznym a niemiecką instytucją kultury Ars Musica oraz Hochschule fuer Musik w Wuerzburgu. Wcześniej GTM z sukcesami prezentował w Niemczech swoją taneczną produkcję "Chodnik 05".