Muzyka Kilara, Lutosławskiego i Chopina w Chinach

Koncertem z muzyką Wojciecha Kilara, Fryderyka Chopina i Witolda Lutosławskiego zakończy się w środę Festiwal Kultury Polskiej w Chinach. W jego ramach zorganizowano m.in. wystawę prac krakowskich grafików.

Na środowym koncercie w Beijing Concert Hall zagra chiński pianista Muye Wu. China National Symphony Orchestra poprowadzi dyrygent Michał Dworzyński. W programie koncertu znalazły się "Orawa" Wojciecha Kilara, II Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina i Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego.

Celem Festiwalu Kultury Polskiej w Chinach jest zapoznanie publiczności chińskiej z polskim dziedzictwem i tradycjami kulturowymi. Festiwal, który rozpoczął się w piątek w Pekinie, ma też promować polskie instytucje kultury i polski biznes.

Imprezę przygotowało Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, organizator Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie. Inicjatorzy Festiwalu Kultury Polskiej liczą, że pierwsza edycja przerodzi się w cykliczną imprezę prezentującą polską sztukę w Chinach.

W ramach festiwalu prezentowano też prace krakowskich grafików: Krzysztofa Skórczewskiego, Jacka Sroki, Anny Sobol-Wejman i Stanisława Wejmana. Ekspozycję zorganizowano w Visual Art Center na Tsinghua University.

Rozwój grafiki w Krakowie w latach powojennych doprowadził do powołania w 1962 r. Biennale Grafiki Polskiej, które kilka lat później przekształcono w wystawę międzynarodową. Obecnie w Krakowie organizowane jest Triennale Grafiki.

Krakowską szkołę grafiki wyróżnia stosowanie tradycyjnych technik graficznych. Artyści własnoręcznie odbijają grafikę, jej nakład powstaje stopniowo. Graficy krakowscy nie korzystają z komputerów, dziś mających kluczowe znaczenie dla przeważającej liczby grafików.

Krzysztof Skórczewski, Anna Sobol-Wejman i Stanisław Wejman debiutowali w latach 70. XX w. Jacek Sroka rozpoczął swoją karierę dekadę później.

W China Europe International Business School w Pekinie pokazano z kolei wystawę fotografii "Moja Małopolska". Ekspozycję można było zobaczyć również w filii szkoły w Szanghaju.

Podczas koncertu inaugurującego w piątek festiwal Chińską Narodową Orkiestrą Symfoniczną dyrygował Krzysztof Penderecki. Chiński pianista Sa Chen I Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina. Publiczność usłyszała także uwerturę koncertową "Bajka" Stanisława Moniuszki oraz V Symfonię Krzysztofa Pendereckiego.

Patronat medialny nad festiwalem sprawuje Polska Agencja Prasowa.

Współorganizatorami festiwalu są: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Pekinie, ambasada chińska w Warszawie, Instytut Adama Mickiewicza, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic