Nie tylko ABBA
Naukowcy skupili się na wpływie muzyki na funkcje wykonawcze mózgu. Zatem sprawdzono: umiejętność planowania, skupienia uwagi, wielozadaniowość i zapamiętywanie. Badania wykazały, że muzyka groove, w stopniu znaczącym poprawia wydajność mózgu. Ten gatunek reprezentują między innymi: ABBA, Macy Grey, Jamiroquai, Modjo, The Jacksons, Bee Gees.
Aktywność muzyczna
Badacze udowodnili, że dynamiczne ćwiczenia, które wykonuje się przy akompaniamencie rytmicznej muzyki, poprawiają pracę mózgu. Już dawno potwierdziła się teza, że aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na mózg. Teraz postanowiono zbadać, jakie możliwości w tym zakresie daje muzyka.
Dwie grupy badanych
Uczestnicy badania słuchali utworów groove, posiadają one rytm „nakłaniający” odbiorców do ruchu do dźwięków muzyki. Druga grupa słuchała odprężającego szumu. Ochotnicy przed i po wysłuchaniu utworów mieli wykonać test Stroopa. Jego zadaniem było pokazanie czasu reakcji przy wypełnianiu zadania i sprawdzenie, jak wypada sprawność wykonawcza mózgu. Jego aktywność była cały czas monitorowana przez naukowców.
Jest odpowiedź
Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Nature”. Na ich podstawie wyciągnięto zaskakujące wnioski. Uczestnicy, którzy słuchali rytmicznej muzyki i „dali się ponieść” melodii, wypadli lepiej niż druga grupa. Słuchający groove poprawili: umiejętność zapamiętywania, koncentrację i wielozadaniowości. Jak twierdzą badacze, wynika to z faktu stymulowania kory przedczołowej konkretnym rodzajem dźwięków.
Autor: Judyta Nowak - RMF Classic