Rektorzy obu uczelni podpisali w środę, w obecności metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, porozumienie dotyczące studiów na tym kierunku. Będzie to pierwsza w kraju forma kształcenia muzyków kościelnych na poziomie magisterskim (w systemie: 3 lata studiów licencjackich i 2 lat studiów uzupełniających magisterskich). Naukę będzie mogło rozpocząć po 12 osób na licencjacie i studiach magisterskich.
"Obie uczelnie wnoszą do tego nowego wymiaru kształcenia muzyków kościelnych to, co mają najlepszego" - mówił w środę rektor Akademii Muzycznej w Krakowie, Stanisław Krawczyński. "Wydaje się, że absolwent tego kierunku to ktoś, kto potrafi bezgranicznie oddać się pracy w miejscu, gdzie się pojawi - w parafii. To tam
będzie on inicjował działania kulturalne, organizował koncerty, prowadził chór. W wielu małych miejscowościach taka działalność będzie jedyną na polu kultury" - podkreślił Krawczyński.
Zdaniem rektora PAT ks. Jan Macieja Dyducha, młodzież studiująca na tym kierunku powinna wszechstronnie kształtować swoje umysły, talenty i charaktery. "Aby umiłowawszy muzykę kościelną jego absolwenci szli i prowadzili nową ewangelizację poprzez muzykę" - mówił ks. Dyduch. "Chcemy skarbiec muzyki kościelnej szeroko otworzyć, nie tylko po to, żeby z niego czerpać, ale też żeby go pomnażać" - dodał.
Kard. Dziwisz podkreślił, że nasze świątynie i liturgia bez muzyki i śpiewu byłyby o wiele uboższe, bo muzyka pomaga lepiej przeżyć spotkanie człowieka z Bogiem. "Muzyka jest ważną drogą nowej ewangelizacji" - powiedział metropolita krakowski. Dodał, że nawet ludzie niewierzący chętnie słuchają i budują się "muzyką
kościelną".
Przedmiotem podstawowym dla studentów muzyki kościelnej będzie nauka gry na organach. Będą się oni uczyć także dyrygentury, akompaniamentu liturgicznego, historii muzyki, pedagogiki, chóru i scholi gregoriańskiej, emisji głosu i poznają tradycję muzyczną różnych wyznań chrześcijańskich.
Powstanie Międzyuczelniany Instytut Muzyki Kościelnej, którego dyrektorem został ks. Robert Tyrała, a kadrę stanowić będą wykładowcy PAT i AM. Studenci będą grać m.in. na organach znajdujących się w krakowskich kościołach oraz na instrumencie zakupionym zagranicą, który trafi do kościoła na Dębnikach.
Wcześniej muzycy kościelni zdobywali wiedzę na różnych uczelniach w kraju, także w krakowskiej Akademii Muzycznej i PAT w ramach specjalności, a nie samodzielnego kierunku. Krakowskie uczelnie otrzymały na jego prowadzenie zgodę od ministra nauki i szkolnictwa wyższego.
W środę wieczorem w Krakowie koncertem organowym w bazylice księży jezuitów rozpoczną się IV Dni Muzyki Kościelnej, które potrwają do niedzieli. Podczas siedmiu koncertów będzie można usłyszeć wykonawców z Polski, Austrii, Francji i Niemiec.