Odsłonięto tablicę upamiętniającą Mieczysława Karłowicza

Tablicę upamiętniającą wybitnego kompozytora i miłośnika Tatr, Mieczysława Karłowicza, odsłonięto w sobotę na zakopiańskim cmentarzu dla zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, w setną rocznicę jego tragicznej śmierci w Tatrach.

"Karłowicz pozostawił po sobie piękną muzykę, która odzwierciedla to, co czuł przebywając w Tatrach" - powiedziała podczas odsłonięcia tablicy prezes stowarzyszenia im. Karłowicza, Danuta Sztencel.

Autorem tablicy upamiętniającej kompozytora, zainstalowanej w murze okalającym cmentarz na Pękowym Brzyzku, jest znany zakopiański artysta Karol Gąsienica-Szostak.

Karłowicz urodził się 11 grudnia 1876 w Wiszniewie. W roku 1887 osiedlił się w Warszawie, gdzie skomponował pierwsze utwory. W stolicy uczył się gry na skrzypcach i teorii muzyki oraz studiował nauki przyrodnicze na Uniwersytecie Warszawskim. W roku 1889 po raz pierwszy przyjechał do Zakopanego. W 1906 r. kompozytor osiedlił się pod Giewontem. Prócz komponowania odbywał liczne wycieczki górskie, jeździł na nartach, fotografował górskie pejzaże, publikował artykuły o tematyce górskiej.

Zginął w zwałach lawiny śnieżnej w czasie samotnej wędrówki w Tatrach, u stóp Małego Kościelca 8 lutego 1909 roku, w wieku 33 lat. Wówczas odbyła się pierwsza, nieoficjalna jeszcze, akcja TOPR-u.

Karłowicz był jednym z pionierów polskiego taternictwa i turystyki górskiej oraz jednym z inicjatorów powołania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, które powstało już po jego tragicznej śmierci.

Rok 2009 jest Rokiem Mieczysława Karłowicza.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic