Wśród 40 osób z całego świata, które zostały zakwalifikowane do konkursu są m. in. lekarz, prawnik, naukowiec i pastor. Uczestnicy będą rywalizować o najwyższe noty jury, a także o nagrody finansowe i wyróżnienia, w tym o Nagrodę za najlepsze wykonanie utworu Chopina i Nagrodę Publiczności. Dodatkowo, wśród słuchaczy zostaną rozlosowane cenne nagrody - niespodzianki. Konkurs będzie składał się z 2 etapów i finału, a zakończy uroczystym Koncertem Laureatów 13.09.2009 r.
Konkurs w oryginalny sposób promuje twórczość Fryderyka Chopina, który znany był z tego, że najchętniej koncertował dla przyjaciół. Organizatorzy mają nadzieję, że wraz z popularyzacją tego rodzaju wydarzeń muzycznych, po wielu latach przerwy, powróci do polskich domów moda na muzykowanie, a po nuty Chopina sięgać będą nie tylko absolwenci szkół muzycznych.
Konkursy amatorów są organizowane w wielu krajach świata i cieszą się ogromnym powodzeniem, stąd pomysł, aby również Polska stała się miejscem, gdzie niezawodowi pianiści mogą pochwalić się swoim talentem. To pierwsza edycja konkursu, który ma odbywać się co 3 lata.
Z okazji zbliżającego się Roku Chopinowskiego – jubileuszu 200-lecia urodzin kompozytora Towarzystwo im. F. Chopina organizuje wydarzenia, mające na celu przybliżenie muzycznego dorobku twórcy i jego biografii. Jednym z najbardziej tajemniczych zagadnień związanych z kompozytorem jest przyczyna śmierci zaledwie 39 - letniego Chopina. Przez lata uważano, że zmarł na gruźlicę, jednak w świetle ostatnich doniesień naukowych, ocenia się, że mogła to być mukowiscydoza. W związku z tym, Towarzystwo im. Fryderyka Chopina nawiązało współpracę z MATIO Fundacją Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę, aby wspólnie prowadzić działania edukacyjne na temat tej choroby. Dochód ze sprzedaży płyt z najlepszymi interpretacjami konkursowymi przekazany zostanie podopiecznym Fundacji.
Mukowiscydoza i Chopin
Mukowiscydoza to najczęstszą choroba genetyczna, wywoływana przez uszkodzony gen CFTR. Zmiany chorobowe dotyczą głównie układu oddechowego, pokarmowego i rozrodczego. Mukowiscydoza objawia się przede wszystkim nawracającymi stanami zapalnymi oskrzeli i płuc, niewydolnością trzustki z zaburzeniami trawienia i wchłaniania, przewlekłym kaszlem, niedoborem masy ciała i bardzo słonym potem. Wg badaczy choroba Chopina przejawiała się przewlekłym kaszlem, dusznościami i krwiopluciem, co sugeruje mukowiscydozę. Zważywszy na długość życia, Fryderyk Chopin mógł cierpieć na łagodniejszą postać tej nieuleczalnej choroby. Dzięki troskliwej opiece i dobrym warunkom bytowym, jego walka z przewlekłymi dolegliwościami nie uniemożliwiła mu komponowania .
Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie istnieje od 1934 roku (początkowo pod nazwą Instytut Fryderyka Chopina). Jest kontynuatorem sekcji im. Chopina działającej od 1899r. przy Warszawskim Towarzystwie Muzycznym. Towarzystwo prowadzi działalność naukową, wydawniczą, wystawienniczą oraz koncertową. Jego celem jest szerzenie i pogłębianie wiedzy o Fryderyku Chopinie oraz upowszechnianie jego twórczości.
Towarzystwo im. Fryderyka Chopina
Plac Piłsudskiego 9
00-078 Warszawa
tel. 022 826 65 49
info@chopin.pl ; www.tifc.chopin.pl
MATIO Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę istnieje od 1996 roku. Niesie pomoc dzieciom i dorosłym dotkniętym tą nieuleczalną chorobą oraz ich rodzinom, a także popularyzuje wiedzę na jej temat. Fundacja współpracuje z ośrodkami naukowymi zajmującymi się problemami związanymi z leczeniem mukowiscydozy w Polsce i za granicą. Obejmuje swoją opieką ponad 1000 chorych z całej Polski. Od 9 lat Fundacja organizuje kampanię edukacyjno-społeczną Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy.
MATIO Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę,
Ul. Celna 6
30- 507 Kraków
tel./fax 012 292 31 80,
krakow@mukowiscydoza.pl ; www.mukowiscydoza.pl
nr KRS 0000097900