ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Katarzyna Hnat

Przesunięty Festiwal van Beethovena, zamknięta m.in. Zachęta

Zgodnie z decyzją ministra kultury Piotra Glińskiego dot. ograniczenia organizacji wydarzeń kulturalnych z udziałem publiczności, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena został przesunięty na wrzesień. Do 25 marca zamknięta będzie Galeria Zachęta - informują PAP placówki.

Przesunięty Festiwal van Beethovena, zamknięta m.in. Zachęta

W środę na konferencji prasowej wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński poinformował, że rząd zdecydował o zawieszeniu od czwartku funkcjonowania instytucji kultury - teatrów, oper, filharmonii, muzeów, kin i sieci kinowych, a także uczelni i szkół artystycznych wszystkich szczebli. Zastrzegł, że np. w muzeach może być jednak kontynuowana praca naukowa, niestwarzająca zagrożenia sanitarnego.

W związku z decyzją ministra kultury planowany w dniach 29 marca–10 kwietnia Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena odbędzie się między 4 a 13 września. "Tegoroczny festiwal, którego 24 edycja włącza się w świętowanie obchodów 250. rocznicy urodzin mistrza z Bonn, odbędzie się w Warszawie w dniach 4-13 września. Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena podjęło decyzję o zmianie terminu ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa COVID-19. Podjęte zostały starania, aby zapowiedziani artyści wystąpili w nowym, wrześniowym terminie" - wyjaśniono w przesłanej PAP informacji.

Przedstawiciele stołecznego Festiwalu Nowe Epifanie poinformowali o odwołaniu wydarzeń festiwalowych od 12 marca. Osoby, które kupiły bilety przez e-wejściówki.pl otrzymać mają informację o anulowaniu wydarzenia oraz zwrocie kosztów (na mail oraz sms). Osoby, które kupiły bilety w kasach teatrów, powinny się zgłaszać do tych placówek w sprawie zwrotu biletów.

Od 12 do 25 marca zamknięte dla publiczności będą Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki oraz Miejsce Projektów Zachęty. Odwołano wszystkie zaplanowane na ten czas wydarzenia towarzyszące wystawom, zamknięta będzie także biblioteka i księgarnia.

Od 12 marca do odwołania nieczynne dla zwiedzających będzie również Muzeum Powstania Warszawskiego (MPW) oraz jego oddziały: Cele Bezpieki i Fotoplastikon Warszawski. Osoby, które zakupiły bilety wstępu mają możliwość ubiegania się o zwrot kosztów. W tej sprawie należy kontaktować się z muzeum drogą mailową pod adresem zwroty@1944.pl Do odwołania zawieszona została rezerwacja zwiedzania muzeum na najbliższe miesiące.

Dotychczasowe cykle wykładów i warsztatów odbywających się w MPW przenoszone są do przestrzeni wirtualnej. Od czwartku 12 marca na Facebooku MPW emitowane będą dwa bloki tematyczne – poranny: skierowany do dzieci oraz popołudniowy – do studentów i dorosłych.

"W tej wyjątkowej sytuacji proponujemy alternatywę dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Będziemy kontynuować naszą misję edukacyjną w sposób bezpieczny i możliwy – za pośrednictwem internetu oraz naszych mediów społecznościowych. Wiemy, że najbliższy czas będzie wymagający dla wszystkich, dlatego chcemy dostarczyć dzieciom i dorosłym narzędzi, by spożytkować go w sposób wartościowy. Nasza oferta może być uzupełnieniem edukacji szkolnej, a także możliwością pogłębienia swoich zainteresowań" - mówi dyrektor MPW Jan Ołdakowski.

W ramach zajęć edukacyjnych placówka proponuje m.in. lekcje o Powstaniu Warszawskim, warsztaty plastyczne oraz opowieść o historii Warszawy w zderzeniu z epidemiami, które dotykały stolicę na przestrzeni stuleci. W bloku treści kulturalnych znajdą się m.in. historie tajnych agentów Polskiego Państwa Podziemnego, wykłady o architekturze, spotkania z cyklu Warszawa Dwóch Powstań, opowieści o archiwalnych fotografiach i wykłady o Warszawie Leopolda Tyrmanda.


Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

autor: Anna Kondek-Dyoniziak

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic