Rok 2009 w muzyce

Występy irlandzkiej grupy rockowej U2, królowej popu - Madonny, a także słynnej Orkiestry Symfonicznej Filharmoników Berlińskich znalazły się wśród najważniejszych wydarzeń na polskiej scenie muzycznej w 2009 r.

KWIECIEŃ:

- Fryderyki - nagrody polskiego środowiska muzycznego w tym roku trafiły do zespołu Coma i jego lidera Piotra Roguckiego, formacji Czesław Śpiewa, Marii Peszek i Katarzyny Nosowskiej.

CZERWIEC:

- Blisko stutysięczna publiczność przybyła do Stoczni Gdańsk na uroczysty koncert "Zaczęło się w Polsce" z okazji 20. rocznicy 4 czerwca. Wystąpiły gwiazdy: niemiecka grupa rockowa Scorpions i australijska piosenkarka, gwiazda muzyki pop Kylie Minogue. Na scenie pojawili się też polscy wykonawcy: Lombard, Tomek Lipiński i Tilt, Kombi oraz Kora. Organizatorem wydarzenia było Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.

- Tenor Placido Domingo wystąpił w Teatrze Wielkim w Łodzi. Uznawany za jednego z najlepszych tenorów na świecie, hiszpański śpiewak wystąpił z okazji 90. rocznicy powstania województwa łódzkiego. Był to jedyny koncert artysty w Polsce podczas jego tegorocznego światowego tournee.

LIPIEC:

- Utworów poety powstańczego Tadeusza Gajcego w rockowych aranżacjach m.in. Maleo Reggae Rockers, Armii i Pogodno można było posłuchać podczas koncertu "Pamiętamy '44" w Parku Wolności przy stołecznym Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas koncertu, będącego częścią obchodów 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, artyści wykonali utwory z płyty "Gajcy", wydanej dla uczczenia rocznicy powstańczego zrywu oraz wybrane piosenki ze swojego repertuaru.

- W dniach od 2 do 5 lipca na 75 hektarach gdyńskiego lotniska Babie Doły bawiło się ponad 70 tysięcy festiwalowiczów zgromadzonych podczas czterodniowego Heineken Opener Festival. Miłośnicy różnorodnej muzyki w tym roku mogli usłyszeć na żywo występy m.in. Placebo, Kings of Leon, Arctic Monkeys, The Prodigy, Faith No More, Moby, Duffy oraz Lily Allen.

SIERPIEŃ:

- Irlandzki zespół rockowy U2 ponownie odwiedził Polskę w ramach trasy koncertowej "360 Tour". 70 tys. fanów zespołu przybyło na chorzowski stadion, aby podziwiać ich występ po czterech latach.

- 15 sierpnia na warszawskim lotnisku Bemowo 80 tys. fanów bawiło się przy utworach Madonny, która przybyła do Polski po raz pierwszy. Były największe hity artystki, urodzinowe serca od fanów, protesty przeciwników koncertu, po prawie dwugodzinnym koncercie zabrakło jedynie bisów.

- Podczas tegorocznego Przystanku Woodstock świętowano trzy ważne rocznice - 40-lecie legendarnego amerykańskiego festiwalu Woodstock '69, 15-lecie polskiego Przystanku Woodstock oraz 20-lecie odzyskania niepodległości.

WRZESIEŃ:

- Orkiestra Symfoniczna Filharmoników Berlińskich koncertowała w warszawskiej Filharmonii Narodowej. Filharmonicy Berlińscy gościli w Warszawie po raz czwarty - artyści wystąpili ostatnio w stolicy 18 lat temu - w 1991 roku; przed warszawską publicznością grali również w 1936 r. i 1904 r.

- Jeden z twórców polskiej sceny jazzowej, wybitny muzyk Zbigniew Namysłowski, saksofonista, kompozytor i aranżer obchodził 70. urodziny. Ukazała się też jego najnowsza płyta "Nice and Easy".

PAŹDZIERNIK:

- Amerykański wirtuoz skrzypiec Joshua Bell wystąpił na dwóch koncertach - w Filharmonii Częstochowskiej i w Teatrze Wielkim w Warszawie. Zagrał na legendarnych, niezwykle cennych skrzypcach Stradivariusa z początków XVIII wieku. Dochód z warszawskiego koncertu przeznaczony był dla Muzeum Historii Żydów Polskich.

- Występem Michała Urbaniaka "Miles of Blue" rozpoczął się w warszawskiej Sali Kongresowej 51. Międzynarodowy Festiwal Jazz Jamboree 2009. Festiwal trwał do 13 grudnia.

LISTOPAD:

- Jedna z najsłynniejszych orkiestr, licząca 116 rosyjskich muzyków, Wielka Orkiestra Symfoniczna im. Czajkowskiego, okrzyknięta przez krytyków "ostatnim bastionem symfonicznej kultury" zagrała przed warszawską publicznością w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Dochód ze sprzedaży biletów na listopadowy koncert w Warszawie zostanie przekazany fundacji Ewy Błaszczyk "Akogo?" na budowę kliniki "Budzik".

- Kanadyjska wokalistka Diana Krall dała trzy koncerty w Polsce w ramach cyklu Jazz raz po raz.

- Amerykańska wokalistka, zdobywczyni nagród Grammy Cassandra Wilson wystąpiła w Warszawie na zaproszenie Ery Jazzu.

Na Warszawskim Torwarze wystąpili wybitni amerykańscy muzycy jazzowi, tworzący historię tej muzyki: saksofonista i kompozytor Wayne Shorter, gitarzysta basowy i multiinstrumentalista Marcus Miller oraz Jimmy Cobb, jedyny żyjący muzyk, który brał udział w 1959 r. w nagraniu płyty "Kind of Blue" Milesa Davisa. Koncert"+Tribute 2 Miles+ był rodzajem muzycznego hołdu Milesowi Davisowi.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic