W poniedziałek przesłuchania konkursowe w ramach konkursu rozpocznie Marcin Sumliński z Warszawy. O główną nagrodę rywalizuje 27 muzyków, którzy nie przekroczyli 30 roku.
Uczestnicy są studentami szkół muzycznych z Warszawy, Katowic, Poznania, Gdańska, Krakowa, Łodzi, Szczecina, Bydgoszczy i austriackiego Grazu. Oceniać ich będzie jury z prof. Stefanem Kamasą z Warszawy na czele.
Konkurs jest trzyetapowy. W pierwszym, który zaplanowano na poniedziałek i wtorek uczestnicy muszą zaprezentować trzy fragmenty utworów z listy zaproponowanej przez organizatorów. W środę i czwartek wystąpią muzycy zakwalifikowani do II etapu.
W finale wystąpi sześciu najlepszych altowiolinistów. Każdy z nich musi zagrać jeden z koncertów: Grażyny Bacewicz - Koncert na altówkę (1968), Beli Bartoka - Koncert na altówkę (1945), Paula Hindemitha - Koncert Der Schwanendreher, Krzysztofa Pendereckiego - Koncert altówkowy (1983) lub Williama Waltona - Koncert na altówkę (1929).
Pula nagród w konkursie wynosi 18 tys złotych, z czego zwycięzca otrzyma 6 tys. złotych. Wręczenie nagród i koncert laureatów zaplanowano na sobotę.
W ostatnim konkursie 5 lat temu laureatami zostali Michał Bryła, Bartosz Bokun, i Michał Zaborski. Organizatorami konkursu są Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego - we współpracy z Towarzystwem Muzycznym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu.
Prof. Jan Rakowski urodził się w roku 1898 w Krakowie. W latach 1909-1914 kształcił się jako skrzypek i altowiolista w klasie prof. K. Wierzuchowskiego w Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego w Krakowie.
Swoje umiejętności instrumentalne w zakresie gry na altówce i violi d' amore doskonalił pod kierunkiem Z. Jahnkego w Państwowym Konserwatorium Poznańskim w latach 1922-1926. Od roku 1922 datowała się współpraca Jana Rakowskiego z Operą Poznańską; początkowo jako członka orkiestry, a następnie - do roku 1957 (z przerwą wojenną) - jako koncertmistrza grupy altówek. Zmarł w 1962 roku.