Jak informują organizatorzy koncertu, muzycy przylecą do Polski już w czwartek w ponad 120-osobowym składzie pod przewodnictwem dyrygenta sir Simona Rattle. Zainteresowanie koncertem było tak duże, że wszystkie bilety zostały wyprzedane w kilka godzin już w pierwszym dniu sprzedaży.
"W związku z tak dużym zainteresowaniem postanowiliśmy jednak dać osobom, którym nie udało się zdobyć biletów na koncert, możliwość jego wysłuchania. W poniedziałek 28 września na antenie Programu II Polskiego Radia o godz. 19.00 odbędzie się retransmisja sobotniego występu Filharmoników" - poinformowała PAP w środę Sabina Salamon, rzeczniczka prasowa Grupy Deutsche Bank w Polsce, wyłącznego mecenasa Filharmoników Berlińskich i sponsora koncertu.
Orkiestrę Filharmoników Berlińskich (Berliner Philharmoniker) założył w 1882 roku Benjamin Blise. Nosiła wówczas nazwę Fruehere Bilsesche Kapelle i liczyła 54 muzyków. Członkowie orkiestry zbuntowali się jednak przeciwko pierwszemu dyrygentowi, a w 1887 roku orkiestra przeorganizowała się i zmieniła nazwę na obecną.
W tym samym roku stałym dyrygentem Filharmoników Berlińskich został Hans von Buelow, twórca kanonu interpretacji symfonicznej, którego następcą został wybitny kompozytor Ryszard Strauss, a później Artur Nikisch. Kierował on Filharmonikami do 1922 roku. Następnie jego funkcję przejął Wilhelm Furtwaengler. W latach 1954-89 orkiestrę prowadził jeden z najbardziej znanych dyrygentów operowych i symfonicznych Herbert von Karajan. Kolejnym szefem Berlińskich Filharmoników był Claudio Abbado, a od 2002 roku funkcję dyrygenta orkiestry, nazywanej często skrótowo BPhil, sprawuje sir Simon Rattle.
Orkiestra Filharmoników Berlińskich jest obecnie uznawana za jedną z najwybitniejszych orkiestr symfonicznych na świecie. Aktualnie w jej składzie znajdują się muzycy 18 narodowości, w tym kilku Polaków, m.in. skrzypek Daniel Stabrawa, koncertmistrz i solista Orkiestry oraz Zdzisław Polonek grający na altówce i Janusz Widzyk - na kontrabasie.
Od tego sezonu dzięki pierwszej na świecie filharmonii cyfrowej - Digital Concert Hall - możliwe jest oglądanie występów Orkiestry przez internet w czasie rzeczywistym. Dzięki zastosowaniu technologii HD, jakość dźwięku i obrazu jest bardzo wysoka, a internauci za pośrednictwem strony www.db.com mogą poczuć się prawie tak, jakby znajdowali się w prawdziwej filharmonii.