Spektakl dla miłośników opery przygotowuje Polska Opera Kameralna, a jego reżyserem jest Kazimierz Kowalski. "To jedna z moich ulubionych oper, zarówno pod względem inscenizacyjnym, jak i wykonawczym" - powiedział reżyser.
Dodał, że pierwszy raz wystawiał "Straszny dwór" w 1995 r. w Chicago. "Niezapomniana była dla mnie także pierwsza światowa transmisja tego dzieła, którą przeprowadziła Telewizja Polonia z łódzkiego Teatru Wielkiego" - mówił Kowalski. W 1999 r. reżyser pokazał operę w plenerach Ciechocinka.
Kierownictwo muzyczne nad przedsięwzięciem objął Kazimierz Wiencek, który również będzie dyrygował orkiestrą. W rolę Miecznika wcielił się Andrzej Niemierowicz, Jadwigę zagra Agnieszka Makówka, a Hannę - Małgorzata Kulińska. Braci Stefana i Zbigniewa zagrają Andrzej Jurkiewicz i Kazimierz Kowalski.
Stanisław Moniuszko skomponował "Straszny dwór" w latach 1861-1864. Libretto czteroaktowej opery napisał Jan Chęciński. Prapremiera dzieła odbyła się w Warszawie 28 września 1865 r. Opera powstał po upadku Powstania Styczniowego (1863) i została skomponowana "ku pokrzepieniu serc". Stąd w lekkiej komedii romantycznej obecność wielu wątków patriotycznych.
Akcja opery rozgrywa się w połowie XVIII w. w szlacheckim dworku w Kalinowie. Dwaj bracia Zbigniew i Stefan wracają do domu po skończonej służbie wojskowej. Kawalerowie postanawiają, że nigdy się nie ożenią, aby być w ciągłej gotowości do służby ojczyźnie. Jednak, gdy poznają piękne szlachcianki, córki Miecznika, łamią przyrzeczenie.
"Straszny dwór" jest uznawany za najdoskonalsze dzieło operowe Moniuszki i jedno z najważniejszych w całej polskiej twórczości operowej XIX w..
Dzieło zostanie pokazane na scenie ustawionej w plenerach Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Pstrążnej. Skansen w Pstrążnej powstał w 1984 r., kilkaset metrów od górskiej granicy z Czechami. W muzeum znajdują się przykłady drewnianego budownictwa ludowego zebrane z całej Ziemi Kłodzkiej. Zwiedzający mogą tam obejrzeć m.in. budynki mieszkalne, kuźnie wiejską czy wieżę alarmową. Wszystkie obiekty wyposażone są w oryginalne sprzęty służące niegdyś mieszkańcom tych ziem.
Wstęp na widowisko operowe jest bezpłatny. Dzieło zostanie wystawione dzięki współpracy Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu i Urzędu Miejskiego w Kudowie-Zdroju.