W Teatrze Wielkim odbędzie się koncert "Przyjaciele Kazimierzowi Kowalskiemu"

Pamięci zmarłego w tym roku śpiewaka i wieloletniego dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Wielkiego w Łodzi Kazimierza Kowalskiego poświęcony będzie sobotni koncert w łódzkiej operze. Wystąpią w nim przyjaciele artysty, którzy zaprezentują jego ulubione utwory.

W Teatrze Wielkim odbędzie się koncert "Przyjaciele Kazimierzowi Kowalskiemu"

Kazimierz Kowalski, który 1 sierpnia zmarł w wieku 70 lat, był znany nie tylko ze sceny operowej, gdzie wykonywał najsłynniejsze partie basowe, ale także jako wykonawca muzyki rozrywkowej, autor programów telewizyjnych i radiowych czy konferansjer.

"Już 30 lipca kończę 70 lat. Obchodzę 50-lecie pracy artystycznej. Jeśli pandemia nie stanie na przeszkodzie, to 23 października w Teatrze Wielkim odbędzie się mój jubileuszowy koncert. To przecież mój teatr, z którym związany byłem tyle lat!" - powiedział Kowalski w swoim ostatnim wywiadzie, który ukazał się kilka dni przed jego śmiercią.

Śpiewak mówił w nim także o swojej książce "Dyrektorem się bywa, artystą się jest", opowiadającej o jego życiu artystycznym począwszy od 1955 roku; ukazała się ona już po jego odejściu.

Jak poinformowała PAP Katarzyna Suwald z łódzkiego Teatru Wielkiego, w sobotę odbędzie się planowany od dawna koncert, który poświęcony będzie pamięci Kazimierza Kowalskiego. Wystąpią w nim przyjaciele artysty, którzy zaprezentują szeroki wachlarz muzycznych przebojów – nie tylko operowych, ale i tych, które Kowalski uwielbiał i często słuchał.

Na pierwszą część koncertu złożą się arie m.in. z oper Moniuszki, Pucciniego, Donizettiego czy Mozarta. W drugiej zabrzmią przeboje operetkowe i musicalowe, ale także utwory Presleya czy Paula Anki. Wystąpią Aleksandra Borkiewicz, Patrycja Krzeszowska, Małgorzata Kulińska, Andżelika Wiśniewska, Joanna Woś, Aleksander Kruczek, Andrzej Niemierowicz, Mirosław Niewiadomski, Andrzej M. Jurkiewicz, Dariusz Stachura, Robert Ulatowski, Łukasz Załęski oraz orkiestra łódzkiej opery pod dyrekcją Bartosza Żurakowskiego. Prowadzenia koncertu podjęli się przyjaciele Kowalskiego - Maria Szabłowska i Paweł Sztompke.

Kazimierz Kowalski ukończył studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi. W 1976 r. został solistą Teatru Wielkiego w Łodzi.

W latach 1994-97 był dyrektorem naczelnym i artystycznym łódzkiej opery, doprowadził wtedy do międzynarodowej transmisji telewizyjnej na żywo opery "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki. Występował w programach telewizyjnych m.in. "Dobry wieczór, tu Łódź" i "Kazimierz Kowalski zaprasza". Był pomysłodawcą i prowadzącym - od 1997 roku - Festiwalu Operowo-Operetkowego w Ciechocinku, jak również również twórcą Polskiej Opery Kameralnej.

Od 2000 r. prowadził audycje w Programie I Polskiego Radia, w których przedstawiał sylwetki wybitnych polskich artystów. Od grudnia 2005 do listopada 2008 r., był ponownie dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego w Łodzi.

Kowalski został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla kultury polskiej.
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic