Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

Festiwal otworzyła prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. "To wielkie święto muzyki" - podkreśliła. "Podczas festiwalu, na którym od lat rozbrzmiewa muzyka największych europejskich twórców, w 200-letnią rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, nie może zabraknąć jego twórczości. W Warszawie zabrzmi ona szczególnie, ponieważ jest to jego miasto, w nim spędził 20 lat swego życia, tu się wychował, kształcił, komponował. Nie ulega wątpliwości, że był najwybitniejszym obywatelem naszego miasta" - oceniła Gronkiewicz-Waltz.

Podczas uroczystości odczytano także list od ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego skierowany do dyrektor festiwalu, Elżbiety Pendereckiej. "Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena należy, bez wątpienia, do najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce" - napisał Zdrojewski.

Podczas niedzielnego koncertu chińscy soliści: Jian Wang (wiolonczela), Xu Xiao Ying (sopran) i Xiaoyong Yang (baryton) przedstawili m.in. Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129 Roberta Schumanna. W programie znalazł się też utwór "Odblask księżyca w Drugim Źródle", znany również pod tytułem "Księżyc odbija się w Źródle Erquan" - najbardziej znane dzieło Hua Yanjuna, niewidomego chińskiego artysty ludowego. Utwór został opracowany przez znanego chińskiego kompozytora Wu Zuqianga w 1977 roku.

Hasło przewodnie tegorocznego festiwalu to "Beethoven, muzyka i fenomen fortepianu. Rok Chopina i Schumanna".

W ramach festiwalu zaplanowano ponad 20 koncertów. Jako wielka atrakcja zapowiadany jest występ pieśniarki fado - Misi, która w Sali Kongresowej zaprezentuje projekt pt. "Our Chopin Affair".

Artystkę porównuje się często do legendarnej śpiewaczki Fado - Amalii Rodrigues. W jej żyłach płynie portugalska i katalońska krew, mieszka w Paryżu, śpiewa w różnych językach. Swój sceniczny pseudonim wzięła od Misi Godebskiej, polsko-francuskiej protektorki artystów, córki malarza Cypriana Godebskiego. Susana Maria Alfonso de Aguiar, bo tak brzmi prawdziwe nazwisko Misi, podczas swojego koncertu, który odbędzie się 28 marca, wykona pieśni Fryderyka Chopina, niektóre także po polsku.

27 marca zadebiutuje Kwartet Festiwalowy, złożony z artystów reprezentowanych przez impresariat Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, które organizuje festiwal. Agata Szymczewska, Maria Machowska, Rafał Kwiatkowski z towarzyszeniem Janusza Olejniczaka wykonają II Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina oraz Kwintet fortepianowy Es-dur Roberta Schumanna.

Kolejną atrakcją tegorocznego festiwalu będzie przyjazd wielu wybitnych pianistów. W Warszawie zagrają m.in.: Nelson Goerner, Louis Lortie, Pavel Gililov oraz Eric Le Sage - wirtuoz i znawca kompozycji Schumanna, który wystąpi z dwoma recitalami. Francuski pianista zagra recital z cyklu "Romantyczne wizje Schumanna", gdzie usłyszeć będzie można m.in. Schumannowskie "Motyle" i "Karnawał". Na festiwalu nie zabraknie także młodych wirtuozów. W jednym z wieczornych koncertów zagra 10-letni Marc Yu z Chin, który wykona m.in. "Grande Polonaise Brillante" Chopina.

Festiwal zakończy się 3 kwietnia.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic