XXXII Dni Muzyki Karola Szymanowskiego rozpocznie koncert oktetu wokalnego "Octava" w Galerii Orskiego, w programie którego usłyszymy m.in. "Pieśni Kurpiowskie" Szymanowskiego na chór a capella oraz "Totus Tuus" Henryka Mikołaja Góreckiego.
Kolejne koncerty odbywać się będą w zakopiańskiej willi "Atma", w której w latach 1930-1935 zamieszkał Karol Szymanowski. W "Atmie" powstały ostatnie utwory Szymanowskiego "Pieśni kurpiowskie", II Koncert skrzypcowy, IV Symfonia na fortepian i orkiestrę "Litania do Marii Panny" oraz dwa ostatnie mazurki.
Dni Muzyki Karola Szymanowskiego zakończy w niedzielę 26 lipca koncert Kameralistów Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z Katowic. W Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem kameraliści zagrają utwory Carla Nielsena oraz Mazurki Karola Szymanowskiego.
Organizatorem imprezy jest Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem, we współpracy z filią Muzeum Narodowego w Krakowie, willa "Atma".
Od 1976 w willi "Atma" działa Muzeum Karola Szymanowskiego, które jest oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. W domu zbudowanym pod koniec XIX w. przez Józefa Kasprusia-Stocha można oglądać wystawę biograficzną, pamiątki osobiste po kompozytorze i zrekonstruowaną pracownię kompozytorską Szymanowskiego.
W 1967 roku Jerzy Waldorff, pisarz i krytyk muzyczny, powołał komitet społeczny, który prowadził zbiórkę funduszy na wykupienie willi od prywatnej właścicielki, wykupił ją i przekazał ją Muzeum Narodowemu w Krakowie z przeznaczeniem na siedzibę Muzeum Karola Szymanowskiego.
Karol Szymanowski urodził się 6 X 1882 r. w Tymoszówce (Ukraina). Od wczesnej młodości kompozytor związany był z Zakopanem. Zmarł 29 III 1937 r. w Lozannie. Został pochowany w Krakowie na Skałce. Jest uznawany na jednego z największych polskich kompozytorów.