"Tym razem odznaczamy nie tylko twórców, ale też osoby zasłużone dla animacji polskiej kultury. Niemal wszyscy dziś odznaczani przez całe lata byli ośrodkami życia kulturalnego, w które angażowali się całym sercem" - powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotr Żuchowski,
który w imieniu ministra Bogdana Zdrojewskiego wręczał medale.
Odznaczony Złotą Glorią Artis Henryk Telesfor Musiałowicz ma 95 lat i należy do polskich malarzy o najbogatszym dorobku. W ostatnich latach coraz więcej miejsca w jego twórczości zajmują kompozycje przestrzenne - rzeźbione słupy z drewna, które artysta nazywa totemami.
Złotą Glorię Artis otrzymał w środę jeden z najbardziej znanych polskich performerów - Zbigniew Warpechowski, który jest też malarzem, poetą i autorem wielu publikacji o sztuce współczesnej. Warpechowski jest jednym z pierwszych artystów na świecie, którzy zaczęli zajmować się sztuką performance i pionierem tego typu
działań w Polsce.
Laureatką Złotej Glorii Artis została również Wiktoria Czechowska-Antoniewska - rzeźbiarka, medalierka, autorka kilkunastu pomników.
Srebrne Glorie otrzymali: reżyser i scenograf Jacek Adamczak, reżyser i operator Zbigniew Kotecki, artysta kabaretowy Zenon Laskowik, dyrektor Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego Adam Martin, rzeźbiarz Krzysztof Nitsch, animator kultury Anatol Omelaniuk oraz śpiewaczka operowa Urszula Trawińska-Moroz.
Brązowymi medalami Gloria Artis odznaczono malarkę Małgorzatę Bielecką, grafika Andrzeja Fogtta, kuratora sztuki Bogdana Ptaka, malarkę Aleksandrę Simińską oraz piosenkarkę estradową Danutę Stankiewicz.
Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis nadawany jest od 1999 roku osobom wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.