ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Urszula Urzędowska

16. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia pod hasłem "Krajobraz po bitwie"

Pod hasłem "Krajobraz po bitwie" odbędzie się w grudniu w Krakowie 16. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia. W programie wydarzenia znalazło się 20 spektakli, 7 z nich weźmie udział w konkursie głównym "Inferno".

16. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia pod hasłem "Krajobraz po bitwie"

"Pokazujemy spektakle prowokujące dyskusje, budujące ciekawe perspektywy, opowiadające o naszej tożsamości, o nas samych, podejmujące tematy ważne, opowiadające się po stronie wykluczonych, za otwartością, za konfrontacją" - powiedział o przedstawieniach tworzących tegoroczny program Bartosz Szydłowski, szef artystyczny festiwalu Boska Komedia, podczas poniedziałkowego spotkania z mediami. "+Krajobraz po bitwie+ jest zestawem spektakli, w których artyści poszukują pewnych strategii przetrwania. Mówią o sytuacjach opresyjnych, o światach zamkniętych, o sytuacjach jak z koszmaru, ale, choć atmosfera wielu spektakli jest bliska rezygnacji, to cały czas są to strategie wyjścia. Jest to właściwie wielki seans terapeutyczny, w którym artysta mówi, że on się nie poddaje, że przeprowadza publiczność w stronę otwartego czy uchylonego okna" - dodał.

W repertuarze festiwalu znalazło się 20 spektakli. Na krakowskich scenach będzie można zobaczyć takie sztuki, jak m.in. "Dobrze ułożony młodzieniec" Wiktora Rubina i Jolanty Janiczak z Teatru Nowego w Łodzi, "Spartakus" Jakuba Skrzywanka z Teatru Współczesnego w Szczecinie, "Melodramat" Anny Smolar z Teatru Powszechnego w Warszawie, "Niepokój przychodzi o zmierzchu" Małgorzaty Wdowik z Wrocławskiego Teatru Pantomimy czy "Sen nocy letniej" Jana Klaty z Teatru Nowego w Poznaniu.

Dużą część programu będą stanowić także spektakle krakowskich teatrów, w tym "1989" Katarzyny Szyngiery z Teatru Słowackiego w Krakowie, zrealizowany w koprodukcji z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, "Pewnego długiego dnia" Luka Percevala i "Genialna przyjaciółka" Eweliny Marciniak z Narodowego Starego Teatru w Krakowie, a także "Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję" z krakowskiej Łaźni Nowej i kieleckiego Teatru Żeromskiego.

"Krakowski teatr decyzją niezależnych selekcjonerów okazał się najmocniejszy w tym sezonie. Tu się pojawiły spektakle wyraziste, walczące, sprofilowane w sprawie. To cieszy, że Kraków broni się w kontekście różnego rodzaju wydarzeń w całej Polsce" - skomentował wybór selekcjonerów Bartosz Szydłowski.

W konkursie głównym festiwalu "Inferno" znalazło się 7 tytułów - "1989" Katarzyny Szyngiery, "Dobrze ułożony młodzieniec" Wiktora Rubina i Jolanty Janiczak, "Genialna Przyjaciółka" Eweliny Marciniak, "Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję" Mateusza Pakuły, "Melodramat" Anny Smolar, "Niepokój przychodzi o zmierzchu" Małgorzaty Wdowik oraz "Pewnego długiego dnia" Luka Percevala.

Spektakle konkursowe zostały wybrane przez grono selekcjonerów w którym zasiadają: Jacek Cieślak, Tomasz Domagała, Katarzyna Niedurny, Magda Piekarska i Jacek Wakar. Zwycięzcę wybierze jury w składzie: Divya Bhatia z Indii, Jurruaan Cooman ze Szwajcarii, Peter Marks z USA, Barbara Regondi z Włoch, Handan Salta z Turcji i Carmen Romero Quero z Chile. Twórca najlepszego spektaklu zdobędzie statuetkę Boskiego Komedianta.

16. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia odbędzie się w dniach 8-16 grudnia w Krakowie. Organizatorem wydarzenia jest Teatr Łaźnia Nowa. Wydarzenie dofinansowano ze środków Gminy Miejskiej Kraków i MKiDN z Funduszu Promocji Kultury.

Julia Kalęba

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic