Informację tę przekazał minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski na środowej konferencji prasowej w Warszawie, na której organizatorzy festiwalu zaprezentowali jego tegoroczny program.
"Liczba produkowanych w Polsce filmów systematycznie rośnie" - mówi Zdrojewski, wyrażając zadowolenie z kondycji rodzimej kinematografii.
34. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych potrwa od 14 do 19 września. Jego dyrektor Leszek Kopeć spodziewa się 50 tys. widzów i 2 tys. gości.
W konkursie głównym o najważniejszą nagrodę walczyć będą 24 produkcje, m.in. zrealizowane według powieści Janusza Andermana obyczajowe "Mniejsze zło" w reżyserii Janusza Morgensterna - z Lesławem Żurkiem, Magdaleną Cielecką i Januszem Gajosem w obsadzie; wyreżyserowany wspólnie przez Agnieszkę Holland i jej córkę Kasię Adamik przygodowy "Janosik. Prawdziwa historia", w którym tytułową rolę zagrał czeski aktor Wacław Jiraczek; oraz thriller "Enen" Feliksa Falka - gdzie Borys Szyc wciela się w psychiatrę badającego przypadek tajemniczego pacjenta o nieznanej tożsamości.
Wśród pozostałych kandydatów do Złotych Lwów są m.in. dwa dramaty o prostytuującej się młodzieży - "Galerianki" Katarzyny Rosłaniec i "Świnki" Roberta Glińskiego, komedia Michała Rogalskiego "Ostatnia akcja" - z Janem Machulskim w jego ostatniej roli, dramat "Moja krew" Marcina Wrony - o umierającym bokserze (w jego roli Eryk Lubos), który pragnie mieć dziecko, "Miasto z morza" Andrzeja Kotkowskiego - zrealizowana na podstawie powieści Stanisławy Fleszarowej Muskat historia o budowie portu w Gdyni - a także "Generał Nil" Ryszarda Bugajskiego i "Dom zły" Wojtka Smarzowskiego.
W jury konkursu głównego, pod przewodnictwem reżysera Krzysztofa Krauzego, zasiądą: kostiumolog i scenograf Ewa Braun, aktorka Dominika Ostałowska, historyk i krytyk sztuki Anda Rottenberg, muzyk Zbigniew Hołdys, reżyser Andrzej Jakimowski oraz operator Bogdan Dziworski. Na festiwalu odbędą się także dwa inne konkursy - kina niezależnego i młodego kina.
Wśród najciekawszych wydarzeń tegorocznej gdyńskiej imprezy będą też: projekcja (w cyklu pokazów Panorama Polskiego Kina) filmu Krzysztofa Zanussiego "Rewizyta" - gdzie swą ostatnią rolę na dużym ekranie zagrał Zbigniew Zapasiewicz, wystawa poświęcona Romanowi Polańskiemu oraz przegląd filmów z Izraela, z okazji którego do Gdyni przyjedzie ponad 20 przedstawicieli izraelskiego środowiska filmowego.
Nagrodę Platynowych Lwów za całokształt twórczości odbiorą w Gdyni reżyserzy Kazimierz Kutz i Jerzy Hoffman.
W tym roku po raz ostatni dyrektorem artystycznym gdyńskiego festiwalu będzie Mirosław Bork. Bork sam zrezygnował z tej funkcji, którą pełnił przez ostatnie cztery lata. Jest reżyserem i - jak tłumaczył na konferencji - po tegorocznym festiwalu zamierza skoncentrować się na realizacji własnych filmów.
Festiwal w Gdyni w 2010 r. odbędzie się w maju - brany jest pod uwagę przede wszystkim ostatni tydzień tego miesiąca - tłumaczyła dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz.
Wśród organizatorów festiwalu w Gdyni są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego i Urząd Miasta Gdyni.
Pomysłodawcą i pierwszym dyrektorem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych - odbywającego się w latach 1974-1986 w Gdańsku, a później w Gdyni - był Lucjan Bokiniec. Bokiniec zmarł kilka dni temu - 30 sierpnia, w wieku 74 lat.