Nagroda przyznawana wybitnym artystom i pedagogom zostanie wręczona po raz siódmy.
Marcel Łoziński i Jacek Bławut, związani z Mistrzowską Szkołą Filmową Andrzeja Wajdy, otrzymają Złote Dinozaury za uczenie sztuki tworzenia filmów dokumentalnych, z których wiele jest zauważanych i nagradzanych na międzynarodowych festiwalach oraz za kształtowanie postawy etycznej młodych filmowców.
Najważniejszą częścią festiwalu, który odbędzie się po raz 16., są dwa międzynarodowe konkursy. "Do konkursu Etiuda z 260 nadesłanych krótkich form fabularnych zakwalifikowano 39 filmów, w tym 9 z Polski" - mówiła podczas wtorkowej konferencji prasowej Marta Chwałek z Biura Festiwalowego "Etiuda&Anima".
Filmy oceniać będzie jury pod przewodnictwem Filipa Bajona. Nagrody to statuetki Złotego, Srebrnego i Brązowego Dinozaura. Dodatkowo, o nagrodę Specjalnego Złotego Dinozaura rywalizować będą szkoły filmowe, w których powstały co najmniej trzy filmy reprezentowane w konkursie.
Najlepsze krótkometrażowe animacje nagrodzone zostaną statuetkami Złotego, Srebrnego i Brązowego Jabberwocky'ego. Do konkursu "Anima" spośród 500 zgłoszeń zakwalifikowano 71 filmów, w tym 4 z Polski. Pracami jury pokieruje Ishu Patel. "Mamy w konkursie m.in. najnowszy film Olgi i Priita Parna Nurkując w deszczu", Koji Yamamury Dziecięca metafizyka, Gila Alkabetza Der Da Vinci timecode i Gezy Totha Mama. Jest to przegląd filmów, których być może nie będzie szansy zobaczyć już nigdy więcej, a są to perełki" - podkreśliła Marta Chwałek.
Po raz trzeci w ramach festiwalu odbędą się warsztaty, które poprowadzą: Gil Alkabetz (animacja), Andrzej Musiał (operatorskie), Filip Bajon (reżyseria), Sławomir Fabicki (scenariusz). "Po raz pierwszy odbędą się warsztaty montażowe prowadzone przez Roberta Ciodyka" - zapowiedział dyrektor Festiwalu "Etiuda&Anima" Szymon Pasaj.
Dla widzów i twórców festiwal będzie okazją do podejrzenia sposobu pracy cenionych filmowców. Podczas pokazów animacji na żywo, tajniki swojego warsztatu zdradzą: Czech Jiri Barta, Australijczyk Dennis Tupicoff, Hieronim Neumann z Poznania i Ishu Patel z Indii, realizujący od lat filmy w Kanadzie.
W cyklu "Ścieżkami mistrzów: od animacji do fabuły" pokazane zostaną filmy twórców uprawiających oba te gatunki: Piotra Dumały, Ryszarda Czekały, Andrzeja Barańskiego, Michaeli Pavlatovej i Terry'ego Gilliama.
Podczas festiwalu będą także projekcje animacji: brazylijskich, chińskich, francuskich, holenderskich, koreańskich i portugalskich.
Festiwalowe projekcje odbywać się będą w Kinoteatrze Uciecha, w gmachu głównym Muzeum Narodowego oraz w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Warsztaty zostaną zorganizowane w Centrum Kultury "Rotunda".
Po raz pierwszy "Etiuda&Anima" odbywać się będzie także w Nowym Sączu, gdzie zaplanowano seminarium "Przyszłość animacji - w gościnie u Zbigniewa Rybczyńskiego" oraz pokazy filmowe w kinie "Sokół".
Festiwal potrwa do 4 grudnia.