W piątek, na otwarcie Festiwalu, który będzie się odbywać w gmachu Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, widzowie obejrzą kilka krótkometrażowych filmów, które zdobyły najwyższe nagrody w czasie edycji UNICA 2008.
Przez kilka kolejnych dni, poczynając od soboty, w filharmonii odbywać się będą projekcje filmów konkursowych pogrupowanych w bloki obrazów wyprodukowanych w poszczególnych państwach.
"Każdy kraj, a konkretnie działająca w nim organizacja zajmująca się filmem niezależnym, zgłosiło na festiwal po kilka obrazów" - wyjaśnił PAP prezes Polskiej Federacji Niezależnych Twórców Filmowych, która organizuje UNICA 2009, Witold Kon. Jak dodał, sami twórcy nie mogli zgłaszać propozycji na festiwal, obrazy rekomendowali wyłącznie członkowie organizacji.
W programie Festiwalu przewidziano filmy z takich krajów, jak: Hiszpania, Finlandia, Belgia, Luksemburg, Francja, Ukraina, Chorwacja, Węgry, Uzbekistan, Słowacja, Czechy, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Argentyna, Macedonia, Estonia, Niemcy, Korea Płd., Rosja, Liechtenstein, Holandia czy Polska.
Jak wyjaśnił PAP Kon, większość niezależnych produkcji to niedługie - około 30-minutowe filmy. Rzadziej wśród zgłoszonych obrazów trafiają się filmy trwające około godziny. Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny.
Po zakończeniu projekcji wszystkich filmów, w sobotę 12 września, rozpocznie się jawne posiedzenie międzynarodowego jury złożonego z twórców i znawców kina niezależnego. Jurorzy sami zdecydują ile złotych, srebrnych i brązowych medali przyznać. "Zwykle jest to pięć złotych, 10 srebrnych i 15 brązowych medali" - wyjaśnił Kon.
Obok konkursu, w którym zwycięzców wskaże jury, festiwalowi towarzyszyć będzie także konkurs, w którym laureatów wyłoni publiczność. "W tej konkurencji rywalizować będą filmy trwające mniej niż minutę. Będzie ich 32, a rywalizacja odbywać się będzie w systemie pucharowym" - poinformował Kon.
UNICA, Światowa Unia Kina Niezależnego to najdłużej istniejąca światowa niezależna organizacja filmowa, która działa w strukturach UNESCO. UNICA skupia Narodowe Federacje Filmowców Niezależnych z 36 państw członkowskich, wśród których przeważają kraje europejskie, ale do Unii należą także m.in. Korea Płd, Argentyna czy Tunezja.
Pierwszy festiwal UNICA zorganizowano w Paryżu w 1931 roku. W dwóch pierwszych edycjach festiwalu, jako członek jury uczestniczył jeden z braci Lumiere. Obecnie festiwale UNICA każdego roku organizowane są w innym kraju członkowskim. W Polsce impreza odbywała się już trzykrotnie: w 1975 roku w Toruniu oraz w 1997 i 2003 roku w Warszawie. Zeszłoroczna edycja festiwalu miała miejsce w Tunezji.