19 kwietnia br., ponad 3 tysiące wolontariuszy i wolontariuszek wyszło na ulice w Polsce, by wręczać przechodniom papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania w getcie.
19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Był to największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej, a także pierwsze powstanie wielkomiejskie w okupowanej Europie.
Organizatorzy Akcji Żonkile rozdadzą 450 tysięcy papierowych kwiatów. Tyle właśnie osób zamkniętych było w getcie warszawskim w momencie jego największego przeludnienia – wiosną 1941 roku.
Do akcji przyłączył się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który niedaleko ratusza, sam wręczał przechodniom papierowe żonkile. "Chcemy, żeby wiedza o powstaniu w getcie, zwłaszcza w 80. rocznicę była jak najszersza. To jest jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu miasta" - powiedział Trzaskowski.
Z inicjatywy prezydenta Warszawy z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania Muzeum POLIN wyprodukowało 150 tysięcy dodatkowych (poza 450 tysiącami, które są rozdawane w Polsce) papierowych kwiatów. Trafiły one do gmin i organizacji żydowskich na całym świecie. "Włączam się w tego typu inicjatywy i bardzo się cieszę, że udało nam się doprowadzić do tego, że nie jest to tylko akcja warszawska, ale także światowa" - dodał Trzaskowski
Przesłanie "Łączy nas pamięć" towarzyszy "Żonkilom" od początku trwania akcji organizowanej przez Muzeum POLIN. W związku z rocznicą programowi obchodów oraz akcji Żonkile przyświecają również słowa tzw. XI przykazania "Nie bądź obojętny", przypomniane przez Mariana Turskiego (podczas uroczystości odbywających się w 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 2020 roku).
Maja Gasperowicz