W repertuarze zespołu znajdują się fragmenty najbardziej znanych przedstawień baletowych, m.in. "Karnawału zwierząt" Camille'a Saint-Saensa, "Don Kichot" Ludwiga Minkusa, "Esmeraldy" Cesare'a Pugniego, "Dziadka do orzechów" i "Jeziora Łabędziego" Piotra Czajkowskiego.
W zespole Sanktpetersburskiego Państwowego Baletu Męskiego - zgodnie z ideą jego założyciela Walerija Michajłowskiego - tańczą wyłącznie mężczyźni. Tancerze wykonują także żeńskie partie baletu, starając się stworzyć złudzenie tańczących balerin. W tym celu członkowie zespołu zakładają damskie kostiumy i tańczą w pointach - baletkach z utwardzonymi noskami tradycyjnie używanymi przez kobiety, w których można tańczyć na czubkach palców.
W przedstawieniu Czajkowskiego łabędzia tańczy sam Michajłowski.
Założony w latach 80. XX ubiegłego wieku zespół Michajłowskiego reprezentował Rosję na wielu międzynarodowych festiwalach, m.in. podczas organizowanego przez UNESCO festiwalu "Kopenhaga-96" oraz międzynarodowego festiwalu "Gwiazdy Światowego Baletu".
Zespół gościł również na prestiżowych scenach, m.in. w "Lincoln Center" w Nowym Jorku, oraz w głównych salach koncertowych i teatrach Tokio, Kopenhagi, Helsinek, Jerozolimy, Seulu, Szanghaju, Pekinu, Moskwy, Sankt Petersburga, Kijowa, Mińska, Rygi, Tallina oraz Wilna.
Walerij Michajłowski przez blisko 20 lat był czołowym solistą w Sanktpetersburskim Teatrze Baletu Borysa Ejfmana.
