Akcja nowego dzieła laureata Złotej Palmy w Cannes z 1994 roku za "Pulp Fiction" rozgrywa się w czasie II wojny światowej w okupowanej przez Niemców Francji. Grupa amerykańskich żołnierzy pochodzenia żydowskiego tworzy komando, dowodzone przez porucznika Aldo Raine'a (gra go Brad Pitt), które dokonuje aktów krwawej zemsty na nazistach i przygotowuje zamach na Hitlera. W końcowej scenie "Bękartow wojny" Tarantino pokazał własną, "alternatywną" wersję końca nazistowskich Niemiec.
Recenzenci klasyfikują "Bękarty wojny" jako film wojenny nawiązujący konwencją do włoskich spaghetti westernów Sergio Leone. Na początku obrazu Tarantino składa hołd temu twórcy, przemieniając francuską wieś w krajobraz przypominający realia głośnego dzieła Leone "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie". Efekt ten potęguje muzyka włoskiego kompozytora Ennio Morricone. Jak często u "enfant terrible" amerykańskiego kina, w "Bękartach wojny" przemoc miesza się z humorem i liryzmem.
Pierwsze reakcje canneńskich krytyków na film Tarantino są powściągliwe. Niektórzy z nich uznają go nawet za spore rozczarowanie festiwalu, mówiąc o tym dziele jako "zlepku" niepasujących do siebie stylów.
Ogromne poruszenie wśród fotoreporterów wzbudziło natomiast pojawienie się na konferencji prasowej po pokazie samego reżysera u boku odtwórcy głównej roli Brada Pitta. Przed kamerami obaj gwiazdorzy wymieniali się komplementami. Tarantino powiedział, że on i Brad Pitt musieli się długo "obwąchiwać, pytając: ja cię
lubię, a ty mnie?", zanim doszło do ich współpracy. "Pewnego dnia napiszę dla niego (Pitta) rolę idealną i wtedy będziemy pracować razem do końca świata!" - zażartował Tarantino.
Pitt, pytany, dlaczego przyjął rolę w tym filmie, odpowiedział, że "starzejąc się, dba o dobre towarzystwo".
W filmie oprócz amerykańskiego gwiazdora występuje w głównych rolach międzynarodowa obsada: Niemka - Diane Kruger, Francuzka - Melanie Laurent, Brytyjczyk - Michael Fassbender i Austriak Christoph Waltz.
Szymon Łucyk