Boska! Boska! - 8 grudnia startuje najważniejszy polski festiwal teatralny

Janda, Olbrychski, Seweryn, Zawadzka, Karolak - to tylko wybrane nazwiska, które zobaczymy na scenie. Marciniak, Lupa, Klata, Wdowik, Kleczewska, Skrzywanek i Brzyk - to tylko wstępna reprezentacja wielkiego potencjału reżyserskiego tego wydarzenia. Ekipy teatralne z wielu miast w Polsce, także wielkie przedsięwzięcie inscenizacyjne z Ukrainy. Setki osób przyjeżdżają w grudniu do Krakowa by pokazać to, co mają najlepszego tym, którzy są najważniejsi - widzom.

Boska! Boska! - 8 grudnia startuje najważniejszy polski festiwal teatralny

Boska Komedia to festiwal przekrojowy, odważny i artystyczny. To święto teatru z programem pękającym w szwach i przepełnionymi widowniami. To dołożone na prośbę publiczności dodatkowe pokazy, to dyskusje o środowisku teatralnym i kulturze „po PiS-ie”.

To sekcja konkursowa, prezentująca w tym roku 7 spektakli wybranych przez selekcjonerów i selekcjonerki, które zostaną poddane ocenie międzynarodowego Jury. To także kilkanaście pokazów pozakonkursowych, które prezentują przekrój nie tylko tematyczny, ale i formalny: od wielkich widowisk po eksperymentalny performance. Od musicalu z wieloosobową obsadą, przez pantomimę, po monodramy.

„Tworząc program Boskiej Komedii mam taką trochę diaboliczną satysfakcję, że jest on pewnego rodzaju lustrem, w którym możemy się wszyscy przejrzeć. Mówiąc my, mam na myśli zarówno artystów, jak i festiwalową publiczność. Razem wpadamy w tryby bardzo różnych, często prowokujących tematów, które wytrącają nas z bezpiecznych przestrzeni” - mówi Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny.

Boska to przedsięwzięcie feministyczne, z ogromną reprezentacją kobiet - reżyserek spektakli, ale też autorek choreografii i aktorek oraz autorek dramatów. To wydarzenie prezentujące klasyczny dramat, ale też  adaptacje literatury, jak i rzeczy bardzo osobiste, autorskie. To relacje - bo spektakle nie tyle ze sobą rywalizują, co korespondują.

W programie zobaczymy też wybrane etiudy studentów i adeptów Akademii Sztuk Teatralnych, a także pokazy scen offowych i teatrów niezależnych. Niezależność to zresztą cecha także prezentowanych przedstawień mainstreamowych. Można powiedzieć, że to wspólna dla całego przedsięwzięcia dominanta, bo tylko takie prace, bezkompromisowe i suwerenne, warto pokazywać publiczności.

W dniach od 8 do 16 grudnia Kraków będzie stolicą sztuki teatralnej, w której nawet uczestnicy kiermaszu bożonarodzeniowego będą rozmawiać o spektaklach. „Dla kogoś, kto kocha teatr, ten przedświąteczny okres to raj. Dla kogoś, kto nie lubi tego medium, to piekło.” - dodaje przewrotnie Szydłowski -  „Nazwa Boska Komedia jednak do czegoś zobowiązuje”.

16. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia

8-16 grudnia 2023

Organizatorzy: Łaźnia Nowa i Miasto Kraków

Partner: Instytut Adama Mickiewicza (IAM)

Współpraca: AST i KBF

 

Pełny program na: boskakomedia.pl

Biety: bilety.boskakomedia.pl

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic