Ceremonia odbyła się w całkowicie zapełnionym paryskim teatrze Bouffes du Nord, w trakcie wieczoru zorganizowanego z okazji Roku Grotowskiego.
Wyróżnienie, przyznane przez polskiego ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego, Brook odebrał z rąk bliskiego współpracownika Grotowskiego, Ludwika Flaszena. Publiczność nagrodziła laureata gorącą owacją na stojąco.
84-letni Brook, który jest autorem książki o Grotowskim, wspominał swoje spotkania z polskim twórcą, które były dla niego silnym źródłem inspiracji. "Chciałbym użyć słowa, które dziś z wielu różnych powodów wywołuje strach u ludzi: Grotowski był mistykiem" - powiedział brytyjski reżyser. Podkreślił, że twórca Teatru Laboratorium nie traktował teatru, jako celu samego w sobie, ale jako "wehikuł" czy "trampolinę", prowadzące do głębokich poszukiwań duchowych.
W trakcie poniedziałkowego wieczoru w paryskim teatrze można było obejrzeć film dokumentalny Krzysztofa Domagalika , "Aktor całkowity" (1994), opowiadający o nieżyjącym już znakomitym aktorze Teatru Laboratorium Ryszardzie Cieślaku. Następnie Andrzej Seweryn wcielił się w postać Cieślaka, czytając fragmenty rozmowy przeprowadzonej z nim w 1986 r.
Urodzony w 1925 r. Peter Brook jest wybitnym twórcą teatralnym, operowym i filmowym, który zasłynął na świecie jako autor nowatorskich inscenizacji szekspirowskich w Royal Shakespeare Company. W późniejszej twórczości czerpał z doświadczeń wybitnych współczesnych sobie ludzi teatru, w tym także Polaków: Jerzego Grotowskiego i Tadeusza Kantora. W 1974 r. przeniósł się do Francji, gdzie przejął teatr Bouffes du Nord, w którym pracuje do chwili obecnej.
Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W tym roku mija dziesiąta rocznica śmierci Jerzego Grotowskiego i zarazem pięćdziesiąta objęcia przez niego, wraz z Ludwikiem Flaszenem, kierownictwa Teatru 13 Rzędów w Opolu (późniejszego Teatru Laboratorium). Z tej okazji UNESCO ogłosiło 2009 rokiem poświęconym pamięci słynnego polskiego reżysera.
Szymon Łucyk