Danuta Szaflarska laureatką nagrody im. Norwida

Danuta Szaflarska została tegoroczną laureatką nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w kategorii "dzieło życia". W środę ogłoszono też nominacje w pozostałych czterech kategoriach nagrody, przyznawanej od pięciu lat przez samorząd województwa mazowieckiego. Laureatów poznamy we wrześniu.

Danuta Szaflarska, aktorka teatralna i filmowa, kreuje zazwyczaj postaci kobiet pełnych życia, emanujących kobiecością, "z krwi i kości" - jak napisano w uzasadnieniu wyboru jury. Dobrze czuje się zarówno w kostiumie "z epoki" jak i w rolach współczesnych, komediowych i dramatycznych. Powszechnie uznawana była za pierwszą powojenną gwiazdę polskiego kina, popularność przyniosły jej role w takich filmach jak "Zakazane piosenki" czy "Skarb". Cenione są jej role w filmach "Dolina Issy", "Pora umierać", "Przedwiośnie" czy "Ile waży koń trojański". Ostatnio można ją zobaczyć na deskach TR Warszawa, gdzie gra w sztuce "Między nami dobrze jest" Doroty Masłowskiej w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Aktorka otrzymała już w 2008 roku nagrodę im. Norwida w kategorii "teatr" za rolę Babki w przedstawieniu "Daily Soup" w Teatrze Narodowym.

W środę ogłoszono też nominacje w pozostałych kategoriach nagrody im. Norwida. W kategorii "literatura" otrzymali je: Ernest Bryll za książkę "Trzecia nad ranem. Wiersze z lat 2006-2007", Jerzy Jedlicki za "Błędne koło (1832-1864)" - II tom "Dziejów inteligencji polskiej do roku 1918" oraz Eugeniusz Kabatc za "Czarnoruską kronikę trędowatych". W kategorii "sztuki plastyczne" nominowano: Magdalenę Abakanowicz za wystawę "Cysterna" w warszawskim CSW, Wojciecha Fangora za instalację przestrzenną "Sygnatury" w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz Włodzimierza Pawlaka za wystawę "Autoportret w powidokach" w Zachęcie.

W kategorii "muzyka" jury nominowało: Władysława Kłosiewicza za kierownictwo muzyczne i dyrygenturę opery Georga Friedricha Haendla "Giulio Cezare" w Warszawskiej Operze Kameralnej, Jadwigę Mackiewicz za rekordowy, 49 sezon koncertów dla dzieci "Niedzielne spotkania z ciocią Jadzią" w Filharmonii Narodowej oraz Tadeusza Wieleckiego za kompozycję "Concerto for Piano and Orchestra". W kategorii "teatr" szansę na nagrodę mają: Jadwiga Jankowska-Cieślak za rolę Ursulki w spektaklu "Trash Story albo sztuka (nie)pamięci" w Teatrze Ateneum, Barbara Krafftówna za rolę Anastazji R. w przedstawieniu "Oczy Brigitte Bardot" w Teatrze na Woli oraz Franciszek Pieczka za rolę Ala w spektaklu "Słoneczni chłopcy" w Teatrze Powszechnym.

Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida została ustanowiona przez samorząd województwa mazowieckiego w 2001 roku. Jej celem jest uhonorowanie wybitnych dzieł i artystów mazowieckich - z pochodzenia lub z wyboru - którzy "przyczyniają się do wzrostu rangi naszego regionu na mapie kulturalnej Polski i Europy" - jak głosi regulamin nagrody. Laureaci otrzymują statuetkę, dyplom oraz 20 tys. zł, a w przypadku nagrody "dzieło życia" - 25 tys. zł. Wśród dotychczasowych laureatów są m.in. Erwin Axer, Jan Ekier, Tadeusz Konwicki, Andrzej Sadowski, Piotr Fronczewski, Zbigniew Zapasiewicz, Mariusz Treliński.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic