Dramaty Wyspiańskiego jako tryptyk "Wędrowanie" w Teatrze STU

Dramaty Stanisława Wyspiańskiego "Wesele", "Wyzwolenie" i "Akropolis" krakowski Teatr STU połączy w tryptyk zatytułowany "Wędrowanie". W tym roku dzieło ma upamiętniać 25-lecie wolności Polski, a w 2016 roku uwieńczy 50-lecie teatru.

Krzysztof Jasiński, reżyser tryptyku i dyrektor krakowskiego teatru poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej, że twórcy przedstawienia wyruszą w tournee po kraju 11 listopada. Pierwszy na trasie znajdzie się Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. W ok. dwa lata tryptyk obejrzą widzowie w 50 polskich miastach - 49 będących stolicami lub byłymi stolicami województw oraz w Zakopanem. Tournee zakończy się 20 lutego 2016 roku w Teatrze STU, który tego dnia będzie świętował okrągłą 50. rocznicę istnienia.

Trzy utwory zostaną wystawione jeden po drugim i potrwają ponad trzy godziny. W tryptyku dramaty Wyspiańskiego będą wersjami krótszymi od swoich oryginalnych, pojedynczo wystawionych spektakli.

Jak dotąd powstały pierwsza i druga część tryptyku. "Wesele" teatr zaprezentował w 2013 roku, a "Wyzwolenie" w 2012. Natomiast trzecia część, "Akropolis", jest w trakcie realizacji, a jej premiera odbędzie się w Krakowie w grudniu tego roku. Wcześniej, ale jako część tryptyku, zobaczą ją mieszkańcy miast leżących na trasie torunee.

"To będzie pierwsze w historii teatru polskiego wystawienie tryptyku dzieł Wyspiańskiego. Trzech dramatów Wesela, Wyzwolenia i Akropolis nie wystawiano dotąd jako całościowego przedsięwzięcia" - podkreślił dyrektor Teatru STU.

"Tryptyk to ukoronowanie drogi teatru" - mówił dyrektor i dodał, że jego pokolenie, czyli pokolenie osób urodzonych mniej więcej w tym czasie co Lech Wałęsa, doczekało się czegoś wspaniałego - wolności, której w tym roku obchodzimy 25. rocznicę. Z kolei - jak zapowiedział Jasiński - z okazji 50-lecia placówka przedstawi "wspaniały" repertuar.

"Organizacja tak wielkiego przedsięwzięcia jest absolutnie niezwykła, ważna nie tylko dla nas w Krakowie, w którym dramaty są mocno osadzone. Istotne jest także przesłanie tych trzech utworów. One są wciąż aktualne. Dotyczą naszego narodu i potrzeby rozmowy na temat kondycji naszego narodu" - powiedział dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa Stanisław Dziedzic.

W jego ocenie tournee tryptyku po polskich miastach oznacza popularyzację krakowskiej i małopolskiej kultury. Sama zaś treść tego dzieła niesie wielkie przesłanie o Polsce i jej realiach".

Projekt objął patronatem prezydent RP Bronisław Komorowski.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic