ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Urszula Urzędowska

„Duma i uprzedzenie” na ekranie. Sekrety trzech adaptacji. Znacie je wszystkie?

„Duma i uprzedzenie” to zdecydowanie najpopularniejsza powieść Jane Austen, która doczekała się jednocześnie największej liczby adaptacji. Okazuje się, że ekranowy świat Elizabeth i Darcy`ego skrywa w sobie wiele tajemnic i ciekawostek. Jakich?

„Duma i uprzedzenie” na ekranie. Sekrety trzech adaptacji. Znacie je wszystkie?
Fot. HBO/ Materiały prasowe

Kilka słów o książce

Wydano ją w 1813 roku, a nadal cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród czytelników. Bo choć jest ona napisana w konwencji romansu, to ma w sobie wielkie pokłady humoru, stanowi portret ówczesnego społeczeństwa i pokazuje trafne obserwacje psychologiczne. „Duma i uprzedzenie” to przede wszystkim historia ponadczasowa. W końcu, ile razy mieliśmy do czynienia z taką sytuacją, że nasz pierwszy osąd wcale nie był słuszny, a upływ czasu i podejmowane akcje, zmieniały zupełnie pogląd na daną sprawę, opinię na temat danej osoby. Przede wszystkim zaś liczą się czyny, w końcu słowa nie zawsze są zgodne z prawdą. Zresztą pierwszy tytuł powieści brzmiał „Pierwsze wrażenia”. Autorka pisała ją w latach 1796 -1797.

A to, że Austin i jej „Duma” świetnie odnajdują się we współczesności widać, chociażby w „Dzienniku Bridget Jones”, który nawiązuje do fabuły książki. Z kolei bohaterka „W świecie Jane Austen”, kobieta żyjąca w obecnych czasach zamienia się rolami z Elizabeth Bennet i ma okazję poznać Pana Darcy`ego.

Przed Wami trzy produkcje będące adaptacjami „Dumy i uprzedzenie” oraz ciekawostki na ich temat.

„Duma i uprzedzenie” z 1940 roku

Kobieta ma jeden cel

Klasycznie mamy tutaj losy państwa Bennet, którzy posiadają pięć córek na wydaniu, a gdy w okolicy pojawiają się dwaj dobrze sytuowani kawalerowie, matka dziewcząt postanawia, że zostaną jej zięciami. Film dostał Oscara za najlepszą scenografię w filmie czarno-białym.

Dialogi bardzo często nie są takie jak w książce, postacie mają odmienne cechy charakteru. Jednak główne wątki pozostały takie, jak w oryginale. A inny tytuł filmu, czyli w „Pogoni za mężem” idealnie oddaje charakter tej historii, przynajmniej na jej początku. Zdaje się, że kobiety są przedstawione, przynajmniej częściowo, jako istoty niezwykle wyrachowane, gotowe zrobić wszystko, byle zdobyć męża, co zdaje się być najważniejszym celem ich egzystencji.

Mały spoiler: mamy nawet scenę wyścigu powozów między panią Bennet a panią Lucas o to, która z rodzin wcześniej złoży wizytę w Netherfield Park.

Szokujące stroje

Zdjęcia do filmu kręcono w Kalifornii i trwały trzy miesiące. Wizualnie największą uwagę w tym filmie przykuwają stroje bohaterów, zdecydowanie wyróżniające się na tle klasycznych adaptacji powieści Jane Austen. Jak większość z Was pamięta, akcja powieści tej autorki rozgrywa się w okresie regencji w Anglii. Wówczas panowała moda na suknie z charakterystycznym wysokim stanem, opadające do ziemi, ten krój można zobaczyć także w serialu „Bridgertonowie”. Tymczasem stroje w tej adaptacji „Dumy i uprzedzenia” są ewidentnie nieadekwatne do tejże epoki. Bohaterki filmu noszą suknie na stelażach, z gorsetami podkreślającymi talię, a konkretniej talię osy Scarlett O`Hary. I tak to nie przypadek.

Podobno Adrian Adolph Greenberg projektujący kostiumy nakłaniał reżysera filmu do tego, by akcja została przesunięta, tak by móc wprowadzić bardziej ozdobne stroje. Pewnie wielki wpływ miał na to również fakt, że w produkcji wykorzystywano te same kostiumy, które nosili aktorzy grający w „Przeminęło z wiatrem”.

Zresztą o rolę Elizabeth Bennett ubiegała się Vivien Leigh. Zaś pana Darcy`ego miał zagrać Clark Gable. Główne role w tej adaptacji zagrali Greer Garson i Laurence Olivier.

„Duma i uprzedzenie – serial BBC z 1995 roku

Jedyny i niepowtarzalny Colin

Serial powszechnie uznawany jest jako najwierniejsza adaptacja „Dumy i uprzedzenia”. Liczy sobie 6 blisko godzinnych odcinków i już sama łączna jego długość daje możliwość przeniesienia na ekran większej liczby wątków z książki. Co tu dużo kryć, szczególnie za sprawą Colina Firtha, serial cieszy się ogromną czcią, widzowie uwielbiają scenę w jeziorze.

Historia zawarta w tej adaptacji to nie tylko poszukiwanie drugiej połowy, ale także swego rodzaju refleksja nad życiem, władzą i pieniędzmi, a także tym, jak dużą rolę odgrywa pozycja społeczna.

Serialowa Jane Bennet, czyli Susannah Harker, w trakcie prac nad serialem była w ciąży. Suknie i szale, a także odpowiednie ujęcia pozwalały na ukrycie tego faktu.

Nie parkiet a ślizgawka

Pamiętacie sceny tańca rozgrywające się w posiadłości rodziny Lucasów? Przed kręceniem podłoga w sali była tak intensywnie woskowana, iż stała się zbyt śliska na to, by aktorzy mogli na niej tańczyć. Jak poradzono sobie z tym problemem? Po wielu próbach i zastosowaniu licznych specyfików jedyną skuteczną metodą okazało się uwaga... wymycie podłogi Coca-Colą.

Z peruką jej do twarzy

Serialowa Elizabeth Bennet, czyli Jennifer Ehle jest naturalną blondynką. Jak pamiętacie, jej bohaterka miała ciemne włosy. Aktorka postanowiła ściąć włosy na krótko, tak by nakładanie peruki nie sprawiało dodatkowych problemów, jak się okazało, nie udało się ich uniknąć. Dla osób odpowiadających za fryzury bohaterów stanowiło to nie lada wyzwanie, w końcu trzeba było blond pasma włosów w jakiś sposób zamaskować.

„Duma i uprzedzenie” z 2005 roku

Sprawa pewnej książki

„Duma i uprzedzenie” z 2005 roku to niezwykle romantyczna filmowa adaptacja powieści. W rolach głównych mogliśmy zobaczyć Matthew Macfadyena i Keirą Knightley. Twórcom filmu zależało na tym, by aktorzy byli wiekiem jak najbardziej zbliżeni do odgrywanych bohaterów. 

Pamiętacie początek filmu? Elizabeth przechadza się, czytając powieść. Nosi ona tytuł „Pierwsze wrażenia", tak właśnie początkowo miała być zatytułowana "Duma i uprzedzenie".

Zbyt ładna, by grać

Książkowa Elizabeth Bennet nie była klasyczną pięknością. Reżyser filmu Joe Wright chciał otworzyć realia powieści, gdy o rolę ubiegała się Keira Knightley, zamierzał odrzucić jej kandydaturę. Powód był całkiem prosty, zobaczył wyretuszowane fotografie aktorki. Miał po nich stwierdzić, że jest zbyt ładna do roli Elizabeth. Jednak gdy reżyser zobaczył ją na żywo, doszedł do wniosku, że daleko jej do ideału piękna. Wright stawiał na naturalność i zakazał stosowania charakteryzacji.

Nie ma to, jak wsparcie przyjaciela

Pod koniec filmu, gdy wszystko ma się już skończyć szczęśliwie, nadchodzi moment oświadczyn. I nie chodzi tu o Elizabeth i Darcy`ego. A o Jane i Bingleya. Pod drzewem Charles w towarzystwie przyjaciela ćwiczy oświadczanie się najstarszej pannie Bennet. Okazuje się, że scena ta była improwizowana. Aktor grający Bingleya, czyli Simon Woods, doskonale sprawdził się w tej sytuacji, że postanowiono ten moment w filmie przedłużyć.

A jednak zakończenie było nieco inne

Pewnie wielu z Was brakowało w tym filmie tego klasycznego zakończenia, to znaczy ślubu i „przysłowiowego” i żyli długo i szczęśliwie. „Duma i uprzedzenie” z 2005 roku kończy się charakterystycznym przejściem przez łąkę i rozmową w bibliotece z ojcem Elizabeth, panem Bennetem. Może część z Was podczas seansu czuła pewien niedosyt. Otóż Amerykanie cieszyli się nieco innym finałem, które na naszym rynku mogliśmy zobaczyć na przykład na DVD w scenach dodatkowych. A więc w tym alternatywnym zakończeniu widzimy rozgrywającą się wieczorem scenę. Jej bohaterami są oczywiście Pan Darcy i Elizabeth, siedzą nad wodą i spoglądają z oddali na Pemberley. Para z pewnością jest już krótko po ślubie. Małżonkowie zastanawiają się, jak obecnie powinno się zwracać do Elizabeth i łączą się w pocałunku.

Co ciekawe wśród kandydatów na pana Darcy`ego znaleźli się również Jude Law i Orlando Bloom.

Autor: Judyta Nowak - RMF Classic

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic