Cenne nabytki
Zakupione przez Zamek Królewski na Wawelu cenne kompozycje są dziełami jednych z najwybitniejszych XVII-wiecznych malarzy niderlandzkich, powstałymi w najlepszych latach ich twórczości. Jak poinformował Zamek, pozyskane obrazy dzięki mecenatowi państwa ze zbiorów prywatnych w Paryżu „to pod względem wartości największy zakup dzieł malarskich w powojennej historii Wawelu”. Dyrektor Zamku Andrzej Betlej powiedział zaś w piątek, że „to jeden z największych, jeśli nie największy zakup Zamku Królewskiego na Wawelu” i „dzięki temu zakupowi muzeum Zamku wchodzi do pierwszej ligi”.
Malarstwo niderlandzkie
W zbiorach wawelskich nie było dotąd żadnych prac autorstwa Hedy ani któregokolwiek z Brueghlów – z wyjątkiem niewielkiego obrazu przypisywanego hipotetycznie Pieterowi II Brueghlowi. Kolekcja malarstwa niderlandzkiego w zbiorach wawelskich liczy ok. 100 dzieł.
Nabytki zostaną w najbliższym czasie zaprezentowane w Sali Senatorskiej, a następnie będą eksponowane w komnatach królewskich – obok arrasów Zygmunta Augusta i obrazów włoskich z kolekcji Lanckorońskich. Przy czym „Martwa natura” Hedy nie była dotąd upubliczniana.
Obrazy zostały zakupione do zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu z dotacji celowej Prezesa Rady Ministrów RP oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
