Wśród najciekawszych wydarzeń festiwalu, oprócz konkursowych projekcji, znajdą się koncert amerykańskiego wokalisty Mike'a Pattona, znanego m.in. z zespołu Faith No More, oraz pokazy filmów samurajskich, klasyka opowieści o japońskich wojownikach - bushi.
W programie są także: prezentacja opery filmowej "Księga niepokoju" - z udziałem znanego austriackiego aktora Klausa Marii Brandauera i portugalskiej śpiewaczki fado Any Moury, oraz retrospektywa Jean-Luca Godarda, w ramach której publiczność obejrzy sto filmów francuskiego mistrza kina.
Program 10. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty (ENH) - która potrwa od 22 lipca do 1 sierpnia - przedstawił na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie dyrektor festiwalu Roman Gutek. Jak zapowiedział, festiwal otworzy pokaz uhonorowanego tegorocznym Grand Prix w Cannes francuskiego filmu Xaviera Beauvois "O bogach i ludziach" ("Des hommes et des dieux"). Będzie to polska premiera tego filmu.
Jest on rekonstrukcją prawdziwych wydarzeń. W 1996 r. w Algierii zamordowano siedmiu katolickich zakonników, którzy pracowali w wiosce u stóp Atlasu, służąc ludziom lekarską pomocą. Gdy w kraju doszło do wybuchu konfliktu z islamskimi ekstremistami i eskalacji przemocy, grupa uzbrojonych mężczyzn uprowadziła zakonników.
"Beauvois w minimalistycznym, pełnym skupienia filmie przygląda się ich dylematowi - pozostać w sterroryzowanej wiosce czy opuścić klasztor. Mnisi zostają, nie chcąc pozbawiać miejscowych ludzi oparcia" - zwracają uwagę organizatorzy festiwalu.
Drugi obraz, który będzie prezentowany w dniu otwarcia, to "Wkraczając w pustkę" ("Enter the Void"), wspólna produkcja Francji, Włoch i Niemiec. "Sensacja ubiegłorocznego Cannes, w reżyserii Gaspara Noe, szokującego agresją i destrukcją enfant terrible kinematografii francuskiej" - tak zapowiadają film organizatorzy festiwalu. Bohater - Amerykanin, diler narkotyków w Tokio, uśmiercony przez reżysera w dwudziestej minucie filmu, bezcieleśnie przemierza mroczne zaułki miasta.
Na zakończenie festiwalu pokazany zostanie nowy film Francisa Forda Coppoli, "Tetro", z Vincentem Gallo i Klausem Marią Brandauerem w obsadzie - rozgrywający się w Buenos Aires pełen tajemnic rodzinny dramat.
W składach jurorskich, które oceniać będą filmy walczące w konkursach, jest wiele znanych nazwisk.
W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty wystartuje 14 tytułów, m.in. film brazylijski "Podróżuję, bo muszę, wracam, bo cię kocham" Marcelo Gomesa i Karima Ainouza - połączenie kina drogi i pamiętnika; oraz "przejmujący antywojenny eksperyment ze Sri Lanki" - film Vimukti Jayasundary "Pomiędzy dwoma światami". W tym konkursie jurorami będą m.in. reżyserzy Piotr Dumała i Mariusz Treliński.
W Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce - gdzie o nagrodę walczyć będzie 12 pełnometrażowych dokumentów - w jury zasiądzie m.in. reżyser teatralny Grzegorz Jarzyna.
Konkurs Nowe Filmy Polskie oceniało będzie jury międzynarodowe - w jego składzie m.in. czeski reżyser Petr Zelenka, szwedzki filmowiec i krytyk Stig Bjorkman, sekretarz generalny Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI Niemiec Klaus Eder oraz Nikołaj Nikitin - pochodzący z Moskwy krytyk filmowy, zajmujący się selekcją filmów na festiwal Berlinale.
W Konkursie Nowe Filmy Polskie walczyć będą m.in.: "Made in Poland" Przemysława Wojcieszka, "Jestem twój" Mariusza Grzegorzka oraz "Ewa" Ingmara Villqista i Adama Sikory.
Koncert Mike'a Pattona odbędzie się 22 lipca na Wyspie Słodowej we Wrocławiu. Występ ten zainauguruje europejskie tournee artysty, promujące jego nową płytę, "Mondo Cane". Nie zawiera ona materiału autorskiego, lecz covery włoskich przebojów z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Patton wykonuje po włosku nowe wersje starych piosenek.
Na Wyspie Słodowej, obok Pattona, wystąpi zespół składający się z siedmiu muzyków, trzyosobowy chór oraz 12 polskich muzyków z wrocławskiej The Film Harmony Orchestra.
Wśród pozakonkursowych wydarzeń składających się na program tegorocznej Ery Nowe Horyzonty będą także pokazy filmów samurajskich, które - jak zauważają organizatorzy festiwalu - "przeżywają w tej chwili w Japonii prawdziwy renesans".
"Klasyka opowieści o wojownikach bushi w czasach shogunatu, wypełniona malowniczymi i krwawymi pojedynkami, charakteryzująca się realizmem historycznym, będzie reprezentowana m.in. przez słynną trylogię Samotny wilk i szczenię Kenji Misumiego z 1972 roku" - zapowiedzieli organizatorzy.
Jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu ma być teatralno-muzyczne widowisko "Księga niepokoju", z muzyką znakomitego holenderskiego twórcy współczesnych oper Michela van der Aa. Zostanie zaprezentowane 1 sierpnia w Operze Wrocławskiej. Spektakl 40-letniego holenderskiego kompozytora jest inspirowany literackim utworem - autorstwa portugalskiego poety modernisty Fernando Pessoy (1888-1935). Kompozycję van der Aa wykona niemiecka orkiestra musikFabrik.
Na widowisko złożą się połączone elementy teatralne, muzyczne i filmowe. W roli narratora w "Księdze niepokoju" wystąpi na scenie austriacki aktor Klaus Maria Brandauer. We fragmentach wideo pojawi się portugalska śpiewaczka fado Ana Moura.
"Wrocławskie wykonanie będzie premierą i jedynym pokazem spektaklu w Polsce" - zaznaczyli organizatorzy festiwalu.
W programie 10. edycji MFF Era Nowe Horyzonty znalazły się także retrospektywy poświęcone twórczości dwóch reżyserów - Jeana-Luca Godarda i Wojciecha Jerzego Hasa. Będą one związane z przypadającymi w tym roku rocznicami dotyczącymi obu artystów. W przypadku Godarda jest to 80. rocznica urodzin, a w przypadku Hasa - 10. rocznica śmierci.
Do najbardziej znanych dzieł Godarda - współtwórcy Nowej Fali, nazywanego "artystycznym ojcem filmowego postmodernizmu", "bezkompromisowym awangardzistą" - należą: "Do utraty tchu" (1960), "Kobieta jest kobietą" (1961), "Kobieta zamężna" (1964), "Alphaville" (1965), "Szalony Piotruś" (1965), "Męski-żeński" (1966), "Chinka" (1967).
Słynne filmy Hasa (1925-2000) - jednego z największych wizjonerów polskiego kina, określanego jako "artysta osobny, a nawet wyobcowany" - to z kolei m.in.: znakomite "Pożegnania" (1958) z Tadeuszem Janczarem w jednej z głównych ról (zrealizowane na podstawie scenariusza, który Has napisał razem ze Stanisławem Dygatem), "Pętla" (1957) z Gustawem Holoubkiem (według scenariusza Hasa i Marka Hłaski), "Jak być kochaną" (1962), "Rękopis znaleziony w Saragossie" (1964).
Obiekty, w których będzie odbywał się festiwal to m.in.: Mediateka, Teatr Muzyczny Capitol, kino Helios, Opera Wrocławska.
Szczegółowe informacje o programie oraz zasadach wstępu na festiwal będą dostępne na stronie internetowej www.enh.pl.