Na filmowy festiwal, którego patronem medialnym jest Polska Agencja Prasowa, przyjadą również znani reżyserzy: Francuz Luc Besson - twórca "Wielkiego błękitu", "Leona zawodowca" i "Piątego elementu", Brytyjczyk Roland Joffe - autor filmów "Pola śmierci", "Misja" i "Szkarłatna litera", oraz Niemiec Volker Schloendorff, reżyser "Blaszanego bębenka".
Piąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera potrwa do 22 kwietnia. Projekcje filmów będą się odbywać w kinach: Kijów. Centrum, Alchemia, Ars, Agrafka, Pod Baranami i Mikro.
Jak poinformowali w piątek organizatorzy imprezy, aktor David Thewlis odbierze w Krakowie Nagrodę Specjalną "Pod Prąd", dedykowaną sławnym artystom, którzy angażują się także w niezależne przedsięwzięcia filmowe.
Nagroda jest "ukłonem w stronę ludzi kina, którzy - wypracowując równowagę między pracą w systemie produkcyjnym i poza jego ramami - dokonują często nieoczywistych wyborów, idących nieco na przekór oczekiwaniom, jakie stawia masowa publiczność; w stronę ludzi, którzy nie boją się ryzyka i zawsze pozostają wierni sobie" - wyjaśnili organizatorzy.
"David Thewlis grywa w filmach amerykańskich i europejskich, swobodnie poruszając się między światem kina artystycznego i komercyjnego. Na ekranach kin pojawia się od ponad dwóch dekad. Dorastał w Blackpool. Początkowo chciał zostać gitarzystą punkowym. W 1985 r. ukończył Guildhall School of Music and Drama" - przypomnieli organizatorzy Off Plus Camera.
Thewlis (ur. 1963 w Blackpool w Wlk. Brytanii) odbierze nagrodę w piątek, podczas gali otwarcia festiwalu w Operze Krakowskiej. Aktor ten wystąpił m.in. w filmach: "Życie jest słodkie" Mike'a Leigh (1990), "Skaza" Louisa Malle'a (1992), "Całkowite zaćmienie" Agnieszki Holland (1995), "Siedem lat w Tybecie" Jeana-Jacquesa Annaud (1997), "Big Lebowski" braci Coen (1998), "Królestwo niebieskie" Ridleya Scotta (2005), "Podróż do Nowej Ziemi" Terrencea Malicka (2005), "Weronika postanawia umrzeć" Emily Young (2009), "Czas wojny" Stevena Spielberga (2011) oraz - jako profesor Remus Lupin, czarodziej z Zakonu Feniksa, zamieniający się w wilkołaka - w filmach o Hogwarcie: "Harry Potter i więzień Azkabanu" (2004), "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2007), "Harry Potter i Książę Półkrwi" (2009), "Harry Potter i Insygnia Śmierci" (2010-2011).
Najnowsza rola Thewlisa to Michael Aris, mąż laureatki Pokojowej Nagrody Nobla, birmańskiej opozycjonistki Aung San Suu Kyi w filmie Luca Bessona "Lady" (2011). Właśnie ten obraz Besson zaprezentuje osobiście widzom w Krakowie. Francuski reżyser będzie jednym z gości specjalnych festiwalu. "Lady" to opowieść o życiu prywatnym i politycznej działalności Aung San Suu Kyi. W rolę birmańskiej opozycjonistki wcieliła się Michelle Yeoh, aktorka pochodząca z Malezji, znana z ról w filmach "Jutro nie umiera nigdy", "Przyczajony tygrys, ukryty smok", "Wyznania gejszy".
Po festiwalowym pokazie "Lady", który odbędzie się w sobotę w kinie Kijów.Centrum, planowane jest spotkanie Luca Bessona z publicznością. Tego samego dnia z widzami spotka się również David Thewlis - w Centrum Festiwalowym w Pałacu Pod Baranami przy Rynku Głównym.
Swój nowy obraz zaprezentuje w Krakowie także Roland Joffe. Film "Gdy budzą się demony" (2011) to osadzona w realiach hiszpańskiej wojny domowej opowieść o miłości, zdradzie i mocy wiary. W obsadzie są m.in. Charlie Cox, Wes Bentley, Dougray Scott i Olga Kurylenko. Spotkanie z Joffem ma się odbyć 17 kwietnia w kinie Alchemia.
Volker Schloendorff wygłosi na festiwalu (16 kwietnia, w Kinie pod Baranami przy Rynku Głównym) wykład o tajnikach reżyserii filmowej, na przykładzie własnej twórczości. Do Krakowa przyjedzie również znany brytyjski operator filmowy, Dick Pope, który - razem z m.in. Andrzejem Żuławskim - zasiądzie w jury festiwalowego konkursu głównego "Wytyczanie Drogi", najważniejszej sekcji Off Plus Camera.
Filmy w tym międzynarodowym konkursie walczyć będą o nagrodę główną w wysokości 100 tys. dolarów. Szansę na nią ma 12 produkcji z lat 2011-2012, m.in.: amerykański film "Electrick Children" w reżyserii Rebecki Thomas, amerykańsko-albański obraz "The Forgiveness of Blood" Joshuy Marstona, włoski "Sulla Strada di Casa" Emiliano Corapiego, duński "Teddy Bear" Madsa Matthiesena oraz francuski "Tomboy", film w reżyserii Celine Sciammy.
Szczegółowe informacje o programie festiwalu oraz zasadach wstępu na seanse i spotkania z artystami są dostępne na stronie www.offpluscamera.com
