Dokument został wyprodukowany przez francuskiego producenta Ideale Audience oraz producenta polskiego - Ozumi Films, przy współudziale telewizji Arte France i Telewizji Polskiej. Jego reżyserem jest Francuz Bruno Monsaingeon, a autorem zdjęć Polak Adam Różański.
Według określenia polskiego producenta, "Piotr Anderszewski - podróżujący fortepian" to "muzyczny film drogi".
"Monsaingeon porywa nas w podróż pociągiem przez Polskę do Budapesztu w towarzystwie Piotra Anderszewskiego; podróż wyznacza kalendarz koncertów Anderszewskiego. Pociąg jest jego przestrzenią
do pracy i prób oraz miejscem do spotkań z przyjaciółmi z całego świata, jak również miejscem rozważań i refleksji na temat muzyki. Film dotyka również kwestii najważniejszych dla kariery Anderszewskiego, włączając w to nagrywanie nowego albumu oraz jego ostatnich recitali" - poinformowała firma Ozumi Films.
22. Międzynarodowy Festiwal Programów Audiowizualnych (Festival International de Programmes Audiovisuels - FIPA) w Biarritz we Francji trwał od 20 do 25 stycznia.
Film "Piotr Anderszewski - podróżujący fortepian" uhonorowano główną nagrodą FIPA d'Or w kategorii filmów poświęconych sztuce. W kategorii tej o nagrody walczyły m.in. produkcje z Niemiec, Kanady, Francji i Hiszpanii.
Piotr Anderszewski urodził się 4 kwietnia 1969 r. w Warszawie. Pochodzi z rodziny polsko-węgierskiej. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 6 lat. Studiował w konserwatoriach w Lyonie i Strasburgu, na Akademii Muzycznej w Warszawie, na uniwersytecie Kalifornia w Los Angeles.
Wykonanie "Wariacji C-dur na temat walca Diabellego" Ludwiga van Beethovena na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Lyonie w 1990 r. otworzyło mu drogę do debiutu w Londynie, a następnie do międzynarodowej kariery. Koncertował m.in. w Irlandii, Niemczech, Francji, Austrii i Portugalii, Włoszech i w Polsce oraz w USA.
Przez kilka lat artysta koncertował wspólnie z rosyjską skrzypaczką Wiktorią Mułłową, z którą nagrał trzy płyty dla firmy Philips (sonaty Johannesa Brahmsa i Sergiusza Prokofiewa). Dla firmy CD Accord nagrał dwie ważne w dyskografii płyty - pierwsza, zawierająca utwory m.in. Mozarta i Schuberta, nagrana została w 1998 r. wspólnie z siostrą, skrzypaczką Dorotą Anderszewską; druga była pierwszą solową płytą Piotra Anderszewskiego i zawierała muzykę Jana Sebastiana Bacha, Ludvika van Beethovena i Antona Weberna. Nagranie to zdobyło nagrodę polskiego przemysłu muzycznego - Fryderyka '96.
Anderszewski nagrał też w 1999 r. suity Bacha dla firmy Harmonia Mundi, a w 2001 r. rozpoczął współpracę z Virgin Classics. Jako pierwszą płytę w tej firmie Anderszewski nagrał "Wariacje C-dur na temat walca Diabellego" Beethovena, potem powstały płyty z muzyką m.in. Chopina (2003), Bacha (2002, 2004), Karola Szymanowskiego
(2005) i Mozarta (2006).