ON AIR
od 17:00 Café Classic zaprasza: Natalia Grzeszczyk

Film o pianiście Piotrze Anderszewskim nagrodzony we Francji

Polsko-francuski film dokumentalny "Piotr Anderszewski - podróżujący fortepian", poświęcony najbardziej, obok Krystiana Zimermana, znanemu za granicą polskiemu pianiście współczesnemu, został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Programów Audiowizualnych (FIPA) we Francji.


Dokument został wyprodukowany przez francuskiego producenta Ideale Audience oraz producenta polskiego - Ozumi Films, przy współudziale telewizji Arte France i Telewizji Polskiej. Jego reżyserem jest Francuz Bruno Monsaingeon, a autorem zdjęć Polak Adam Różański.

Według określenia polskiego producenta, "Piotr Anderszewski - podróżujący fortepian" to "muzyczny film drogi".

"Monsaingeon porywa nas w podróż pociągiem przez Polskę do Budapesztu w towarzystwie Piotra Anderszewskiego; podróż wyznacza kalendarz koncertów Anderszewskiego. Pociąg jest jego przestrzenią
do pracy i prób oraz miejscem do spotkań z przyjaciółmi z całego świata, jak również miejscem rozważań i refleksji na temat muzyki. Film dotyka również kwestii najważniejszych dla kariery Anderszewskiego, włączając w to nagrywanie nowego albumu oraz jego ostatnich recitali" - poinformowała firma Ozumi Films.

22. Międzynarodowy Festiwal Programów Audiowizualnych (Festival International de Programmes Audiovisuels - FIPA) w Biarritz we Francji trwał od 20 do 25 stycznia.

Film "Piotr Anderszewski - podróżujący fortepian" uhonorowano główną nagrodą FIPA d'Or w kategorii filmów poświęconych sztuce. W kategorii tej o nagrody walczyły m.in. produkcje z Niemiec, Kanady, Francji i Hiszpanii.

Piotr Anderszewski urodził się 4 kwietnia 1969 r. w Warszawie. Pochodzi z rodziny polsko-węgierskiej. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 6 lat. Studiował w konserwatoriach w Lyonie i Strasburgu, na Akademii Muzycznej w Warszawie, na uniwersytecie Kalifornia w Los Angeles.

Wykonanie "Wariacji C-dur na temat walca Diabellego" Ludwiga van Beethovena na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Lyonie w 1990 r. otworzyło mu drogę do debiutu w Londynie, a następnie do międzynarodowej kariery. Koncertował m.in. w Irlandii, Niemczech, Francji, Austrii i Portugalii, Włoszech i w Polsce oraz w USA.

Przez kilka lat artysta koncertował wspólnie z rosyjską skrzypaczką Wiktorią Mułłową, z którą nagrał trzy płyty dla firmy Philips (sonaty Johannesa Brahmsa i Sergiusza Prokofiewa). Dla firmy CD Accord nagrał dwie ważne w dyskografii płyty - pierwsza, zawierająca utwory m.in. Mozarta i Schuberta, nagrana została w 1998 r. wspólnie z siostrą, skrzypaczką Dorotą Anderszewską; druga była pierwszą solową płytą Piotra Anderszewskiego i zawierała muzykę Jana Sebastiana Bacha, Ludvika van Beethovena i Antona Weberna. Nagranie to zdobyło nagrodę polskiego przemysłu muzycznego - Fryderyka '96.

Anderszewski nagrał też w 1999 r. suity Bacha dla firmy Harmonia Mundi, a w 2001 r. rozpoczął współpracę z Virgin Classics. Jako pierwszą płytę w tej firmie Anderszewski nagrał "Wariacje C-dur na temat walca Diabellego" Beethovena, potem powstały płyty z muzyką m.in. Chopina (2003), Bacha (2002, 2004), Karola Szymanowskiego
(2005) i Mozarta (2006).
Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic