"Do II etapu konkursu wybranych zostało 10 prac. Jednak z uwagi na wymogi regulaminu nie mogę ujawnić szczegółów na ich temat. Mogę tylko zdradzić, że projekty choć nowoczesne, są jednak oszczędne w formie i nacechowane w dużej mierze funkcjonalnością" - mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.
Zaznaczył równocześnie, że zawarte w projektach koncepcje są zróżnicowane przede wszystkim co do stylu i sposobu zagospodarowania przestrzeni. "Są budynki, które przykrywają w całości Trasę Łazienkowską i takie, które są od niej bardziej odsunięte. Zróżnicowana jest także ich wysokość, a także usytuowanie w stosunku do Wisły oraz przestrzeni parku" - wyliczał Kostro.
Jak podkreślił przewodniczący jury Jong Soung Kimm, z uwagi na tak duże zainteresowanie konkursem, można powiedzieć, że jest to jeden z najważniejszych i największych projektów muzealnych powstających obecnie nie tylko w Europie, ale i prawdopodobnie na świecie.
"Członkowie jury spędzili trzy bardzo intensywne dni, wybierając prace do II etapu. Wymagania były duże. Z jednej strony oczekiwano przedstawienia rozwiązań urbanistycznych dotyczących zagospodarowania osi stanisławowskiej i połączenia pomiędzy strefą Zamku Ujazdowskiego a parkiem znajdującym się w kierunku północnym. Drugi aspekt dotyczył kwestii architektonicznych związanych z wyglądem zewnętrznym budynku od strony pl. Na Rozdrożu. Wydaje się, że wybraliśmy 10 potencjalnie doskonałych projektów" - ocenił Jong Soung Kimm.
Obiektywizm oceny projektów zapewniła kwalifikująca prace komisja techniczna, która pracowała blisko dwa tygodnie. "324 prace, które wpłynęły na konkurs, zajmowały łącznie ponad 300 metrów bieżących ekspozycji, a więc naprawdę spory obszar. Na szczęście udostępniono nam jedno z pięter stołecznego wieżowca Skylight. Przed oceną prac z przesyłek usunięto koperty z personaliami autorów, co zapewniło anonimowość i pełen obiektywizm sędziów. Stąd nawet my nie wiemy, z jakich krajów projekty zakwalifikowano. Patrząc na nadesłane na konkurs prace można jedynie domniemywać, że około połowa z nich to projekty polskie, zaś pozostałe zostały wykonana przez autorów z zagranicy" - powiedział przewodniczący komisji technicznej i sędzia referent Grzegorz Buczek.
Siedziba Muzeum Historii Polski ma powstać nad warszawską Trasą Łazienkowską. Budynek będzie miał ok. 20 tys. m kw. powierzchni, w tym ok. 9 tys. m kw. powierzchni wystawienniczej. Przewidywana wartość inwestycji to 87 mln euro, z czego ok. 80 proc. będzie pochodzić z funduszy Unii Europejskiej.
Ogólna pula nagród w konkursie wynosi 350 tys. euro, z czego zwycięzca otrzyma 90 tys., zaś każdy z autorów wybranych do II etapu prac otrzyma zwrot kosztów udziału w konkursie w wysokości 20 tys. euro. Rozstrzygnięcie konkursu przewidziane jest na 6 grudnia. Na lata 2010-2011 zaplanowano prace przygotowawcze do budowy, która ma się rozpocząć wiosną 2011 roku.
Muzeum Historii Polski powołano w 2006 roku. Ma być nowoczesną placówką muzealną posługującą się technologią multimedialną i interaktywnymi formami prezentacji, w sposób nowoczesny ukazującą całość polskiej historii.
Na początku lutego Zarząd Dróg Miejskich oficjalnie zezwolił na przykrycie pasa al. Armii Ludowej i wybudowanie w tym miejscu Muzeum Historii Polski. Brak decyzji ZDM był ostatnią przeszkodą formalną blokującą ogłoszenie konkursu architektonicznego na siedzibę MHP.
Obecnie Muzeum działa w tymczasowej siedzibie przy ul. Hrubieszowskiej. Prowadzi już akcje wystawiennicze i edukacyjne.