ON AIR
od 18:00 Między ścieżkami zaprasza: Tytus Hołdys

Japońskie żurawie pokoju

W Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu powstaje tysiąc papierowych składanek symbolizujących żurawia - senbazuru. Wykonywane są według reguł japońskiej sztuki origami. Zostaną one przesłane do Hiroszimy dla upamiętnienia ofiar wybuchu bomby atomowej w 1945 r.



Ekspertem od origami (japońskiej sztuki papierowych układanek) jest Sakie Hiyoshi, wolontariuszka z Japonii, która w przemyskim Centrum Kultury Japońskiej pracuje od trzech tygodni, a jej pobyt w tym mieście finansuje rząd japoński.

"W Hiroszimie na wielu pomnikach są tysiące dekoracji wykonane w origami. Senbazuru robią nie tylko Japończycy, ale także mieszkańcy innych krajów, deklarując przez to swoje poparcie dla pokoju na świecie" - powiedziała pani Sakie.

Senbazuru to papierowe symbole żurawia, z których tworzy się długie, bajecznie kolorowe łańcuchy. Żuraw jest w Japonii symbolem pokoju, podobnie jak gołąb w Polsce. Ale łańcuchy kolorowych żurawi są w kraju kwitnącej wiśni jednocześnie symbolem szczęścia.

"Jeśli dajemy takie składanki koleżance lub koledze, to znaczy, że życzymy im szczęścia i zdrowia. Często robimy je dla kobiet, które spodziewają się dziecka lub dla osób chorych, przekazując im w ten sposób życzenia szybkiego powrotu do zdrowia" - wyjaśnia japońska wolontariuszka.

Do tej pory wykonano już w Przemyślu 360 kolorowych żurawi i codziennie powstają nowe.

Działające od dwóch lat Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu promuje kulturę kraju kwitnącej wiśni, organizując - m. in. we współpracy z Ambasadą Japonii w Polsce - wiele interesujących imprez, spotkań, kursów języka japońskiego itp.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic