Oficjalne otwarcie Skyway odbędzie się na ruinach zamku krzyżackiego w Toruniu, o godzinie 19.00. Symbolicznie festiwal zainicjuje odpalenie instalacji „Saturn” grupy Ocubo [Nuno Maya i Carole Purnell] z Portugalii. Zaproponują oni wizjonerskie „ubranie” światłem ruin zamku krzyżackiego, tak aby ich architektura współbrzmiała z pierścieniami tytułowego Saturna. Rzadka atmosfera planety ma zaś współistnieć, z melancholijnym dążeniem poetyckim ukrytym u podstaw tej instalacji świetlnej. „Przez saturnowski wysiłek możemy wyrwać się z liniowego charakteru naszego życia oraz urzeczywistnić życzenia i pragnienia” – mówią o swojej pracy artyści z Ocubo.
Plan instalacji artystycznych na Skyway’u odzwierciedlać będzie orbity krążących wokół Słońca planet. Festiwal chce bowiem przekształcić gotyckie Stare Miasto w Toruniu i jego XIX-wieczne przedmieścia w system orbit planetarnych. Dzieki temu, jak mówi dyrektor programowy Mario Caeiro: „goście zostaną zabrani w niezapomnianą podróż po planetach wewnętrznych i zewnętrznych, planetoidach, meteorach, kometach, Księżycu i innych ciałach niebieskich”.
Tegoroczna edycja toruńskiego festiwalu będzie gościć wielu międzynarodowych artystów z Wielkiej Brytanii, Brazylii, Portugalii i Polski. Niektórzy wrócą do Torunia po raz drugi, po prezentacji w roku ubiegłym, a inni pojawią się tu po raz pierwszy. Na przykład kolektyw „Favela Chic” - międzynarodowa grupa (Brazylia / Francja / Wlk. Brytania), której nie da się w jakikolwiek sposób zaszufladkować. Artyści na stałe prowadzą dwa „kluby” w Londynie i Paryżu, w których można stać się świadkiem niekonwencjonalnych akcji artystycznych. Kuratorzy dali też w ramach tegorocznej edycji Skyway więcej przestrzeni dla udziału lokalnych artystów. Swoje prace zaprezentują związani z Toruniem Stefan Kornacki, Dominik Smużny, Wiesław Smużny, Instytut B61, Agata Dworzak – Subocz, Tomasz Cebo i Wydział Sztuk Pięknych UMK.
Nad całością spraw organizacyjnych festiwalu SKYWAY ’10 piecze trzyma Miejska Instytucja Kultury Toruń 2016 [www.torun2016.eu], koordynująca starania Torunia o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku, sam festiwal jest zaś częścią promocji idei „Wszechświata Kultury”. To właśnie ona jest osią przewodnią toruńskiej kandydatury do miana Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016.