10. jubileuszowa edycja Ery Nowe Horyzonty odbędzie się dopiero latem, w dniach: 22 lipca - 1 sierpnia, jednak wstępny zarys programu przedstawiono już we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie.
Wśród najważniejszych wydarzeń festiwalu znajdą się, jak wymieniał Gutek: teatralno-muzyczne widowisko "Księga niepokoju" z muzyką znakomitego holenderskiego twórcy współczesnych oper Michela van der Aa, instalacja polskiego artysty Krzysztofa Wodiczki - prezentowana w formie projekcji publicznej, oraz retrospektywy Jean-Luca Godarda i Wojciecha Jerzego Hasa.
Łącznie widzowie obejrzą podczas festiwalu prawie pół tysiąca filmów z ponad 50 krajów.
Klaus Maria Brandauer (ur. 1943) przyjedzie do Wrocławia w związku z widowiskiem Michela van der Aa. Spektakl 40-letniego holenderskiego kompozytora będzie inspirowany literackim utworem, którego autorem jest portugalski poeta modernista Fernando Pessoa (1888-1935). Kompozycję van der Aa wykona niemiecka orkiestra musikFabrik.
Na widowisko - zaplanowane na 1 sierpnia - złożą się połączone elementy teatralne, muzyczne i filmowe, m.in. projekcje wideo tworzące - według organizatorów festiwalu - "hipnotyzującą, niespokojną mieszankę snów".
Brandauer wystąpi w spektaklu w roli narratora. Austriacki aktor zyskał sławę m.in. dzięki znakomitym kreacjom w filmach: "Mefisto" (1981) i "Hanussen" (1988) Istvana Szabo oraz "Pożegnanie z Afryką" (1985) Sydneya Pollacka. Za rolę męża głównej bohaterki w ekranizacji autobiograficznej powieści Karen Blixen otrzymał nominację do Oscara.
Instalacja Krzysztofa Wodiczki, cieszącego się międzynarodową renomą artysty, który na stałe mieszka w USA, zostanie przygotowana specjalnie na tegoroczny festiwal Era Nowe Horyzonty - podkreślił na konferencji Roman Gutek.
Wodiczko (ur. 1943) - artysta posługujący się fotografią i wideo - to ubiegłoroczny reprezentant Polski na Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tworzy prace, w których obecne są idee sprawiedliwości - upominania się o sprawiedliwość dla ludzi pokrzywdzonych, nieakceptowanych, chorych, odrzucanych.
Organizatorzy nie opisali jeszcze szczegółowo przygotowywanej na festiwal instalacji Wodiczki. "Każdy tego typu projekt jest realizowany przez artystę niemal do ostatniej chwili przed emisją, dlatego na tym etapie przygotowań nie możemy jeszcze ujawnić szczegółów pracy" - wyjaśnili. Wyjawili jednak, że "przedmiotem wydarzenia będzie projekcja materiału wizualnego na fasadę budynku lub pomnik umieszczony w przestrzeni publicznej w centrum miasta".
Retrospektywy Jean-Luca Godarda i Wojciecha Jerzego Hasa będą związane z przypadającymi w tym roku rocznicami dotyczącymi obu artystów. W przypadku Godarda jest to 80. rocznica urodzin, a w przypadku Hasa - 10. rocznica śmierci.
Do najbardziej znanych dzieł Godarda - współtwórcy Nowej Fali, nazywanego "artystycznym ojcem filmowego postmodernizmu", "bezkompromisowym awangardzistą" - należą filmy: "Do utraty tchu" (1960), "Kobieta jest kobietą" (1961), "Kobieta zamężna" (1964), "Alphaville" (1965), "Szalony Piotruś" (1965), "Męski-żeński" (1966), "Chinka" (1967).
Słynne filmy Hasa (1925-2000) - jednego z największych wizjonerów polskiego kina, określanego jako "artysta osobny, a nawet wyobcowany" - to z kolei m.in.: znakomite "Pożegnania" (1958) z Tadeuszem Janczarem w jednej z głównych ról (zrealizowane na podstawie scenariusza, który Has napisał razem ze Stanisławem Dygatem), "Pętla" (1957) z Gustawem Holoubkiem (według scenariusza Hasa i Marka Hłaski), "Jak być kochaną" (1962), "Rękopis znaleziony w Saragossie" (1964).
Szczególne miejsce w programie tegorocznego festiwalu zajmie ponadto kinematografia turecka. Pokazanych zostanie ok. 30 filmów z Turcji - zapowiedział Gutek.
Zwyczajowo podczas festiwalu odbędą się filmowe konkursy, m.in. Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty, gdzie najlepszy obraz zdobędzie Grand Prix. Zaplanowano również międzynarodowy konkurs filmów o sztuce oraz konkurs Nowe Filmy Polskie.
Era Nowe Horyzonty to, według organizatorów, "festiwal filmów wykraczających poza granice konwencjonalnego kina". "Spośród setek filmów pokazywanych co roku na światowych festiwalach wybieramy - kierując się własnym gustem - te, które za sprawą swej niezwykłej formy i siły ekspresji nie pozwalają o sobie zapomnieć" - deklarują organizatorzy.
Obiekty, w których odbywa się wrocławski festiwal, to m.in.: kino Helios i Teatr Lalek. Sprzedaż karnetów na tegoroczną edycję ruszy 25 marca - ogłosił Roman Gutek.
W ubiegłym roku festiwal Era Nowe Horyzonty zgromadził ponad 120 tys. widzów. Mecenasem głównym imprezy jest miasto Wrocław.