"Kobieta i Mężczyźni" na początek Festiwalu w Moskwie

Pozakonkursowym pokazem najnowszego dzieła francuskiego reżysera Claude'a Lelouche'a "Kobieta i Mężczyźni" ("Ces Amours La") w czwartek rozpoczął się 32. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie.

 

 

 

 

 

na zdjęciu słynny film Lelouche'a z roku 1966

 Uroczystość otwarcia tradycyjnie odbyła się w reprezentacyjnym kinie "Puszkinskij", w samym centrum stolicy Rosji. Przed projekcją Lelouche odebrał główną nagrodę honorową moskiewskiego przeglądu - "Za wybitny wkład w rozwój kinematografii światowej".

Festiwal w Moskwie, który potrwa do 26 czerwca, to jeden z najbardziej prestiżowych - obok Cannes, Wenecji i Berlina - przeglądów kina światowego. W tym roku do konkursu głównego zakwalifikowano 17 obrazów reprezentujących 20 krajów, w tym "Różyczkę" Jana Kidawy-Błońskiego, triumfatora tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

O statuetkę św. Jerzego ubiegać się będą również m.in. "Utolso jelentes Annarol" Marty Meszaros (Węgry), "Despre alte mame" Mihaia Ionesku (Rumunia), "Zemsky raj to na pohled" Ireny Pavlaskovej (Czechy) oraz "Ca commence par la fin" Michaela Cohena (Francja). Kinematografię rosyjską reprezentuje "Worobiej" Jurija Szillera.

Według znanego rosyjskiego krytyka filmowego Andrieja Płachowa, w tym roku w programie moskiewskiego festiwalu widać wyraźnie "postkatyński syndrom". "Kilka filmów opowiada o epoce, w której była żelazna kurtyna, istniał obóz socjalistyczny - o 1956 roku na Węgrzech, 1968 roku - w Czechosławacji oraz o polskich wydarzeniach związanych z walką z reżimem socjalistycznym" - wyjaśnił.

Zdaniem rosyjskich mediów, jednym z najgłośniejszych akcentów przeglądu będzie pokaz "Ca commence par la fin" - obrazu, którego fabuła przypomina słynne "Ostatnie tango w Paryżu" Bernardo Bertolucciego. Film ten w ostatniej chwili został wycofany z konkursu tegorocznego 63. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Na projekcję, 24 czerwca, przyjedzie odtwórczyni jednej z głównych ról w tym odważnym filmie, francuska aktorka Emmanuel Beart.

"Różyczka", która także zostanie wyświetlona 24 czerwca, to nie jedyne polskie dzieło, które w tym roku będą mogli obejrzeć rosyjscy miłośnicy filmu. Do konkursu kina autorskiego "Perspektywy" wśród ośmiu obrazów organizatorzy przeglądu włączyli "Rewers" Borysa Lankosza, zwycięzcę ubiegłorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Przewodniczącym jury konkursu głównego jest francuski reżyser Luc Besson. Jego najnowszy obraz "The Extraordinary Adventures of Adele Blanc-Sec" zostanie pokazany poza konkursem na zamknięciu festiwalu.

Jury w sekcji "Perspektywy" przewodniczy brytyjski reżyser John Irving, a w jego skład wchodzi m.in. polska aktorka Karolina Gruszka.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie organizowany jest od 1959 roku. Wśród zwycięzców przeglądu były także polskie filmy. Statuetkę św. Jerzego zdobyły "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy (w 1975 roku), "Amator" Krzysztofa Kieślowskiego (1979) i "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" Krzysztofa Zanussiego (2000).
 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic