- Sukces ubiegłorocznego festiwalu, mierzony ilością sprzedanych biletów i zainteresowaniem mediów, zaskoczył nie tylko widzów ustawiających się w kolejkach do wejścia na spektakle, ale i nas - organizatorów - powiedział dziennikarzom zgromadzonym na konferencji dyrektor artystyczny imprezy, Bartosz Szydłowski. – W tym roku znowu chcemy sprawić niespodziankę wszystkim widzom – dodał.
Organizatorem festiwalu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Boska Komedia to jeden z elementów projektu kulturalnego „6 zmysłów”, zainicjowanego przez Urząd Miasta Krakowa.
Magdalena Sroka, dyrektor KBF, zaznaczyła, że Biuro jako organizator wielu imprez kulturalnych znane jest już na płaszczyźnie międzynarodowej. - Tym bardziej zależy nam na sukcesie drugiej edycji Boskiej Komedii. Tylko działania podejmowane cyklicznie mają szanse na zbudowanie właściwego wizerunku miasta – dodała.
Festiwal Boska Komedia rozpoczyna się 7 grudnia. W czasie ośmiu dni można będzie obejrzeć dziewięć najlepszych polskich spektakli ostatniego roku, walczących o Krakowską Nagrodę Teatralną Boskiego Komedianta (Inferno) Wśród nich znajdą się m.in.: „(A)pollonia” Krzysztofa Warlikowskiego, „Persona. Marilyn” Krystiana Lupy i „T.E.O.R.E.M.A.T” Grzegorza Jarzyny. W ramach cyklu Paradiso pokazanych zostanie siedem spektakli młodych reżyserów (m.in. „Werter” Michała Borczucha, „Pijacy” Barbary Wysockiej i „Ostatni taki ojciec” Łukasza Witta-Michałowskiego). Cykl Purgatorio to przegląd spektakli scen krakowskich, zaś organizatorzy zapraszają również na codzienne spotkania z twórcami. Na dyskusje o życiu, śmierci i teatrze wstęp dla wszystkich będzie wolny, zaś gośćmi specjalnymi spotkań będą m.in. Dorota Masłowska, Jerzy Trela i Stanisław Obirek.
Festiwal potrwa do 14 grudnia. Więcej informacji na stronie www.boskakomedia.pl