Krzysztof Zanussi otrzymał watykański medal "Per Artem ad Deum"

Reżyser Krzysztof Zanussi odebrał w poniedziałek medal "Per Artem ad Deum" (Przez sztukę do Boga), przyznany przez Papieską Radę ds. Kultury. Artysta otrzymał nagrodę z Watykanu w Kielcach, podczas gali międzynarodowej wystawy "SacroExpo".


Papieska Rada ds. Kultury uhonorowała Zanussiego za "poszukiwanie drogi poznania prawdy o świecie, o sobie, o sensie ludzkiej egzystencji, ścieżki prowadzącej do miłości bliźniego". Spośród ponad stu filmów nakręconych przez laureata, większość jest promocją ponadczasowych wartości" - przypomniano podczas uroczystości.

Zaszczytne wyróżnienie wręczył filmowcowi - w imieniu Rady - pomocniczy biskup kielecki Marian Florczyk.

Zanussi powiedział po odebraniu medalu, że cieszy się, iż ze strony Kościoła spotyka go wyróżnienie, a zarazem czuje pewną gorycz, że Kościół w tak małym stopniu spostrzega współczesną kulturę, szczególnie tę narracyjną, która filmowcowi jest najbliższa - kino, teatr, powieść. "Kościół nie czuje tego ssania, które byłoby natchnieniem dla artystów, jeżeli byłoby oczekiwanie, pragnienie; tymczasem ani na książkę, ani na film o charakterze chrześcijańskim chrześcijanie jakby nie bardzo oczekują, nie czuje się tego oczekiwania" - mówił reżyser.

Według niego, może to płynie z rozczarowania, może z tego, że sztuka wielokrotnie zawiodła. Ale nie ma innego języka, dla pokazania wymiarów człowieka jak sztuka - tłumaczył filmowiec. "To najbardziej trafny język, więc chyba nie wolno się zniechęcać" - dodał.

Medal "Per Artem ad Deum" wręczony został po raz szósty. W ubiegłym roku uhonorowano nim Wojciecha Kilara - światowej sławy kompozytora. Wcześniej nagrodzeni zostali: Leszek Mądzik - twórca Sceny Plastycznej KUL, Stanisław Słonina - artysta rzeźbiarz, profesor w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz prof. Dobrosław Bagiński - rzeźbiarz i projektant, wykładowca uniwersytetu i politechniki w Lublinie. W 2005 roku wyróżniono krakowską pracownię witraży Józefa Furdyny.

XI. Międzynarodową Wystawę Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów "SacroExpo" poprzedził w Kielcach przegląd filmów Krzysztofa Zanussiego. Od 12 do 14 czerwca w kinie Moskwa można był obejrzeć: "Strukturę kryształu", "Iluminację", "Barwy ochronne", "Kontrakt" oraz przedpremierowy pokaz "Rewizyty", połączony z poniedziałkowym spotkaniem z reżyserem.

Papieska Rada ds. Kultury została powołana w 1982 roku. Ustanawiając ją, papież Jan Paweł II uznał, że "dialog Kościoła z kulturami naszych czasów stanowi żywotne pole działania, na którym w ostatnich latach XX wieku rozgrywają się losy świata". Rada nawiązuje kontakty Kościoła z luminarzami kultury; podejmuje wymianę myśli z twórcami, krytykami, badaczami i naukowcami, organizując m.in. spotkania z udziałem przedstawicieli tych środowisk.

Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów - to pokaz oferty handlowej dla miejsc kultu religijnego i forum wymiany doświadczeń na temat kształtowania wnętrz kościołów. W tegorocznym "SacroExpo" uczestniczy ponad 300 wystawców z 16 krajów. Wystawie towarzyszą konferencje -architektów, historyków sztuki i muzealników oraz "Expositio" - salon nowych technologii dla muzeów, konserwacji zabytków i dziedzictwa narodowego.
 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic