Łódzkie Carnavalia, po raz drugi!

Koncerty, przedstawienia i prelekcje, w sumie ponad 30 wydarzeń złoży się na drugą edycję łódzkich Carnavaliów, pierwszego w Polsce Festiwalu Zwyczajów i Tradycji Karnawałowych.

CARNAVALIA 2010
II Międzynarodowy Festiwal Tradycji i Zwyczajów Karnawałowych ŁÓDŹ 2010
11-16 luty

Gorące rytmy w środku zimy!

Przez sześć dni na ulicach miasta będzie hucznie, kolorowo i wesoło.
- Podobnie jak przed rokiem przybliżymy mieszkańcom zarówno polskie obyczaje związane ze świętowaniem jak i te bardziej egzotyczne pochodzące z Wenecji i gorącej Brazylii. - mówi Małgorzata Wilczyńska, dyrektor festiwalu. – Będą więc zarówno koncerty polskiej muzyki ludowej jak i kolorowe maskarady i ognista samba, którą będzie można nie tylko usłyszeć ale i obejrzeć w wykonaniu najlepszych tancerek. Wszystko po to by pokazać całej Polsce, że Łódź to miasto wielu kultur, w którym nawet
w środku zimy potrafi być gorąco.

W tym roku punktem kulminacyjnym imprezy będzie wspaniała rewia ognistej samby, która odbędzie się w sobotni (13.02) wieczór na deskach teatru im. S. Jaracza.
Podczas Afro Brasilia Samba Show, po raz pierwszy przed łódzką publicznością zmierzą się dwie najpopularniejsze w kraju grupy bębniarskie i taneczne, brazylijskie Samba Axe Bahia Show i łódzkie City Bum Bum.

- To będzie niezwykłe i wyjątkowo ogniste show – mówi Michał Kaźmierczak, rzecznik festiwalu. – Z jednej strony pełna temperamentu brazylijska samba, z drugiej energetyczne brzmienie afrykańskich bębnów, wszystko połączone z pokazami tańca przystrojonych w pióra brazylijskich tancerek. Przy tak wybuchowej mieszance muzyki i tańca na pewno nie da się spokojnie usiedzieć w miejscu.
Ci, którym mało będzie wrażeń, na koniec imprezy, pod czujnym okiem muzyków i tancerzy sami będą mogli spróbować podstawowych kroków samby lub afrykańskich tańców plemiennych.

Podobnie jak przed rokiem nie zabraknie też "Paradującej maskarady", która przemaszeruje w piątek (12.02) ulicą Piotrkowską. Organizatorzy postanowili, że w tym roku będzie ona poświęcona typowo polskim akcentom karnawałowym.
- Sygnał do rozpoczęcia parady damy wystrzałem z armaty – zapewnia Kaźmierczak. – Kolumnę zaś otwierać będą przebrani w staropolskie suknie i kontusze członkowie łódzkiego Bractwa Kurkowego, których zaprosiliśmy do współpracy oraz orkiestra dęta i zespoły ludowe. Wiemy, że Łodzianie lubią się przebierać więc liczymy, wielu z nich pokaże się podczas parady w strojach staropolskich i rycerskich tak by wpisać się w klimat pochodu.
Kolorowy pochód ma zebrać się na rynku Manufaktury, skąd przejdzie ulicą piotrkowską do pasażu Rubinsteina.
- Nim to się stanie, na rynku Manufaktury wybierzemy króla i królową karnawału – mówi Kaźmierczak. – W tym roku nagrodą główną jest 1 tys. zł, jest więc o co walczyć.
Na rynku, przed pochodem będzie można obejrzeć przedstawienie uliczne, "Clown Carnaval" przygotowane przez artystów z Eternity Group Fashion and Circus. Tancerze ognia pokażą przygotowany specjalnie na festiwal układ choreograficzny pełen ekwilibrystycznych sztuczek. Jak zapowiadają organizatorzy nawet przy trzaskającym mrozie, atmosfera będzie iście ognista.

Podobnie jak przed rokiem nie zbraknie też prelekcji i wykładów.
- Niemal cały czwartek (11 lutego) w Muzeum Archologicznym i Etnograficznym trwać będą zajęcia dotyczące staropolskich obrzędów związanych z zapustami - mówi Małgorzata Wilczyńska. - By wiedza była łatwiejsza do przyjęcia, wykłady będą przeplatane z występami zespołów folklorystycznych ziemi łódzkiej.
Również miłośnicy kina znajdą podczas imprezy coś dla siebie. Muzeum Kinematografii przygotowało dla nich retrospektywę indyjskiej kinematografii. Ci, którzy kochają kolorowe i roztańczone kino Bollywood-u na pewno nie będą zawiedzeni.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic